'Bölge ülkeleriyle görüşme yapıyoruz'

'Bölge ülkeleriyle görüşme yapıyoruz'
'Bölge ülkeleriyle görüşme yapıyoruz'

Yavuz, ?Büyüme vizyonumuz çerçevesinde bölgesel güç olmak için bölgemizdeki stratejik kaynaklarla ortaklıklar kuruyoruz. Her türlü işbirliğine açığız? dedi.

İranlı NPC ile ortak yatırım konusunda ön anlaşma imzaladıklarını açıklayan Petkim Genel Müdürü Yavuz, 'Bölgede doğal kaynakları bulunan başka ülkelerle de görüşmelerimiz sürüyor' dedi

İZMİR - Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, İran devlet şirketi NPC International şirketiyle ortak yatırım konusunda fizibilite yapmak üzere çalışma başlattıklarını, bölgede doğal kaynakları bulunan başka ülkelerde de görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.
Yavuz, NPC ile daha önce ortak yatırımla metanol, yüksek ve alçak yoğunluklu polietilen tesisi kurulması konusunda fizibilite çalışması başlattıklarını, son olarak Başbakan Erdoğan’ın İran temasları sırasında bir ortak tesis için daha fizibilite çalışması yapmak üzere ön anlaşma imzaladıklarını söyledi.

Petrokimya’da söz sahibi
İran’ın son yıllarda petrokimyaya 50 milyar dolar yatırım yaparak dünyada söz sahibi bir hale geldiğini, doğal gaz ve petrole dayalı avantajlarını değerlendirmek üzere harekete geçtiklerini belirten Yavuz, Petkim’in de bu konuda iyi bir altyapı ve bilgi birikimine sahip olduğuna dikkati çekti.
Yavuz, “Yaptığımız ilk ön anlaşmadan sonra şimdi de Batı Azerbaycan bölgesinde yapmayı düşündükleri PVC zinciri için bize birlikte çalışma önerisi getirdiler. Kabul ettik. Başbakan Erdoğan’ın İran seyahatinde anlaşmayı imzaladık” dedi.
Petkim’in bölgesel güç olma hedefi koyduğunu belirten Yavuz,  Petkim’i Avrupa’nın en büyükleri arasına sokmayı planladıklarını söyledi. Bunun için Petkim’in rekabet gücünün artması gerektiğini, bunun da hammadde kaynaklarından geçtiğini dile getiren Yavuz, şunları kaydetti: Büyüme vizyonumuz çerçevesinde bölgesel güç olmak için bölgemizdeki stratejik kaynaklarla stratejik ortaklıklar kurarak büyüme projeksiyonu izliyoruz. Her türlü iş birliğine açığız.
Ancak sadece İran ile değil, bölgede başka kanallarla da görüşmelerimiz devam ediyor. Hammadde sahibi başka ülkeler de var. Elbette ortağımız olan SOCAR’ın da hammadde kaynakları bulunuyor. Bu entegrasyon içinde bölgemizdeki diğer ülkelerin kaynaklarını da değerlendirebiliriz. Avrupa, bu sektörde rekabet gücünü kaybetmiş durumda.  Türkiye olarak bu konuda gücümüzü artırmaya çalışıyoruz.”
Petkim’in, kamunun mülkiyetinde bulunan yüzde 51 hissesi, 2007’oe özelleştirilmiş Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR)-Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu’na satılmıştı. (aa)

Petkim İran’da fabrika kuruyor
Petkim Petrokimya Holding ile NPC International Ltd. (NPCI) arasında, İran’da Süspansiyon Polivinil Klorür (S-PVC) fabrikası ile kimya tesislerinin kurulmasına yönelik ekonomik, teknik ve fizibilite çalışmalarını başlatmak üzere bir ön anlaşma (Memorandum  of Understanding) imzalandı.
Petkim’in, KAP’daki açıklamasında, “Tesisin İran Batı Azerbaycan eyaletinde yüzde 50-50 ortaklık şeklinde kurulmasına yönelik ön anlaşma imzalanmıştır” denildi.