Bölgesel teşvik ve istihdam paketi bu hafta tamam

Bölgesel teşvik ve istihdam paketi bu hafta tamam
Bölgesel teşvik ve istihdam paketi bu hafta tamam

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan?ın başkanlığında toplandı.

500 bin kişiye iş yaratacak olan istihdam paketi ve bölge ve sektörlere göre destek vermeyi içeren yeni teşvik sistemine bu hafta son şekli verilecek

ANKARA- Hükümetin, uzun bir süredir üzerinde çalıştığı çevre düzenlemesi gibi işlerde çalışmak üzere 500 bin kişiye iş yaratacak olan istihdam paketi ve bölge ve sektörlere göre destek vermeyi içeren yeni teşvik sistemine bu hafta son şekli veriliyor. Söz konusu iki düzenlemenin önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılması bekleniyor.
Önceki gün Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın başkanlığında toplanan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında özel sektörün dört gözle bekledi yeni Teşvik Kanunu’nu ve krize karşı istihdam paketi masaya yatırıldı.
Başbakanlık’ta yapılan toplantıya devlet bakanları Cevdet Yılmaz, Zafer Çağlayan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi Bakanı Nihat Ergün ile ilgili kurumların üst düzey bürokratları katıldı. Toplantıda bakanlıklara yeni atanan bakanlara istihdam paketi ve yeni teşvik sistemine ilişkin sunum yapıldı. Bu hafta tekrar bir toplantı gerçekleştirerek, uzun bir süredir tartışılan istihdam paketine ve teşvik sistemine son şekli verilecek. 

Çevreye 500 bin işçi

Hükümetin üzerinde çalıştığı istihdam paketi arasında toplum yararına çalışma programıyla çevre düzeni, temizlik, bahçe onarımı gibi işlerde çalışacak 500 bin kişiye istihdam sağlamasını içeren proje bulunuyor. Bu kapsamda özel sektörün veya kamunun alacağı bu tip işlerde çalışacak olan işçilerin maliyetini kamu üstlenecek.
Bu kapsamda altı ay çalıştırılması planlanan işçilerin maliyetinin 300 milyon TL olması bekleniyor. Ayrıca, istihdam paketi ile özel istihdam bürolarına geçici iş ilişkisi kurma yetkisi verilecek. Bu kapsamda İş Kanunu’nda ve İş-Kur kanunu’nda değişiklik yapılacak. İş-Kur’un uyguladığı toplum yararına çalışma programları genişletilecek ve buna dönük kaynak artırılacak. İş-Kur’un mesleki faaliyetleri genişletilecek. Bu kapsamda mevcut 100 bin kişi hedefine ilaveten 200 bin kişiye mesleki eğitim verilecek.

Bölgelere göre teşvik

Hükümetin, yerel seçimler ve bakanlıklar arasındaki uzlaşmazlık nedeni ile bir türlü yetiştiremediği yeni Teşvik Sistemi’de EKK gündeminde tartışıldı.
Yeni teşvik sistemine göre Türkiye’nin dört bölgeye ayrılarak gelişmişlik düzeyine göre teşvikten pay alacak. 11 sektöre de özel teşvik verilmesi planlanırken, bölgesel, sektörel ve büyük yatırımlara dayalı üç ayaklı bir sistem hazırlandı. Batıdan doğuya tüm iller ve otomotivden kimyaya tüm sektörlerin merakla beklediği yeni teşvik sistemine göre, bazı iller pastadan büyük bir dilim kaparken, bazıları kısmi teşviklerden yararlanacak. (Radikal)