Bolu Dağı Tüneli'ne son kazma Başbakan'dan

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yapımına 1993'te başlanan Bolu Dağı Tüneli'ne son kazmayı bugün vurarak ışığa kavuşturacak. Böylece sol tüpün ardından, sağ tüpteki kazı çalışmaları da tamamlanmış olacak.

BOLU - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yapımına 1993'te başlanan Bolu Dağı Tüneli'ne son kazmayı bugün vurarak ışığa kavuşturacak. Böylece sol tüpün ardından, sağ tüpteki kazı çalışmaları da tamamlanmış olacak. Tünel, elektro mekanik donanımın sağlanmasının ardından 16 Aralık 2006'da ulaşıma açılacak.
Ankara ile İstanbul arasındaki ulaşımı 3.5 saate indirecek olan 22.5 kilometrelik Bolu Dağı Otoyol Geçişi Projesi'nin en önemli kısmını oluşturan tünellerde kazı çalışmaları bugün tamamlanacak.
Sırada kaplama çalışması var
2 bin 954 metre uzunluğundaki sol tüpte bir ay önce tamamlanan kazı çalışmalarının ardından, 2 bin 788 metre uzunluğundaki sağ tüpteki kazı çalışmaları ise Başbakan Erdoğan'ın vuracağı son kazma ile son bulacak. Kazı çalışmalarının ardından kaplama çalışmalarının yapılacağı tünelde, daha sonra elektro mekanik donanım tamamlanacak. Tünel, 16 Aralık 2006'da ulaşıma açılacak.