Bolu'da ikinci ışık bekleniyor

Yapımına 1993'te başlanan ve sol tüpünde ilk ışığa bir ay önce ulaşılan Bolu Dağı Tüneli'nde sağ tüpteki ışığa 4 Eylül'de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle ulaşılacak.

BOLU- Yapımına 1993'te başlanan ve sol tüpünde ilk ışığa bir ay önce ulaşılan Bolu Dağı Tüneli'nde sağ tüpteki ışığa 4 Eylül'de Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı törenle ulaşılacak. Sağ tüpte ışığın görünmesini sağlayacak son kazmayı Başbakan Erdoğan vuracak.
Ankara ve İstanbul arasındaki ulaşımı 3.5 saate indirecek olan 22.5 kilometrelik Bolu Dağı Otoyol Geçişi Projesi, 4.5 kilometre uzunluğunda dört viyadük, 900 metre uzunluğunda 3 köprü, toplam 728 metre uzunluğunda tünel menfez, alt ve üstgeçitlerden oluşuyor. Projenin önemli kısmını oluşturan 2 bin 954 metre uzunluğundaki sol tüp ile 2 bin 788 metre uzunluğundaki sağ tüpte kazı çalışmaları bitmek üzere. İstanbul yönüne giden sol tüpteki kazı çalışmaları 29 Temmuz'da tamamlandı.
Tören hazırlığı
Bir ay önce ilk ışığın göründüğü sol tüpün ardından, sağ tüpte de ilk ışığın görünmesine 1 metrelik bölüm kaldı. Bu tüpte ilk ışığa 4 Eylül günü Başbakan Erdoğan'ın da katılacağı törende ulaşılacağını belirten Yüksel Proje Kontrol Teşkilatı yetkilileri, son kazmayı Erdoğan'ın vuracağını söyledi. Tünelde tören için son hazırlıkların yapıldığını belirten yetkililer, "Tören gününe kadar sağ tüpteki kazı çalışması son aşamaya getirilecek. Güvenlik sağlanacak. Başbakan Erdoğan'ın son kazmayı vurması için çok az bölüm bırakılacak. Böylece iki tüpte de ışık görünmüş olacak" dedi. İtalyan Astaldi tarafında yapılan tünel için şimdiye kadar 649 milyon dolar harcandığını belirten yetkililer, projenin tamamlanması için 230 milyon dolara daha ihtiyaç olduğunu açıkladı.