'Bomonti' beş katı fiyata gitti

Global Yatırım Holding tarafından 12 milyon 750 bin YTL'ye alınınca Kültür Bakanı Koç'un iptal ettirdiği Bomonti Bira Fabrikası ihalesi yenilendi. İhaleyi 60 milyon 750 bin YTL öneren IC Antbel kazandı.

ANKARA - İstanbul Bomonti Tekel Bira Fabrikası binası tahsisini 60 milyon 250 bin YTL'ye 'IC Antbel' aldı. Turizm Bakanı Atilla Koç'un 'içine sinmediği' için iptal edilen ve dün yenilenen ihalede fiyat yaklaşık beş kat arttı. Söz konusu fabrikanın tahsisine ilişkin müzakere, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda Müsteşar Yardımcısı Mustafa Büyük'ün başkanlığında gerçekleştirildi. Mustafa Büyük, tahsise açılan fabrika için sosyal ve teknik altyapıya en fazla katkıyı sağlayan girişimcinin müzakere sonucunda belirleneceğini söyledi.
Daha sonra, Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Şenol Aydemir, müzakere sürecini başlattı. Müzakereye katılacağını duyuran Yazıcı Demir Çelik ihaleye gelmedi. Bunun üzerine müzakerede, Limak İnşaat, IC Antbel ve Global Yatırım yarıştı.
Global 'Alacağız' diyordu
Müzakere, 13 milyon YTL'den başladı. Limak İnşaat, müzakerenin ortalarında açık artırmadan çekildiğini açıklarken, Global Yatırım ve IC Antbel açık artırmaya devam etti. Daha önce 12 Milyon 750 bin YTL'ye Global Yatırım'da kalan Bomonti Bira Fabrikası'ını, bu müzakeredeki açık artırmada 60 milyon 250 bin YTL veren IC Antbel aldı.
Birinci ihalenin ardından sürekli olarak 'Bomonti Bira'yı biz alacağız' açıklamasını yapan Global Yatırım, 60 milyon YTL'de ihaleden çekildi.
IC Antbel Global Yatırım Holding, Tekel'in tarihi bira fabrikasını 49 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle yönetecek. Tekel Bira Fabrikasın'ın restore edilerek bir otel ve kongre merkezi haline getirilmesi planlanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bira fabrikasının aslına uygun olarak restore edildikten sonra 3 bin 500 kişilik kongre ve sergi merkezi ile 1000 yatak kapasiteli, beş yıldızlı otel yapılmasını istiyor. Bakanlık kurulacak otel ve kongre merkezinden 'sosyal ve teknik altyapı geliştirme payı' olarak tanımlanan katkı payı alacak. Ayrıca Maliye Bakanlığı işletmenin brüt cirosundan yüzde 1 pay alacak ve yıllık kira bedelini her sene istediği tutarda artırma hakkına sahip olacak.
'Şişli'ye yeni soluk getireceğiz'
IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, gazetecilerin soruları üzerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği çerçeve içinde Şişli'ye yeni bir soluk getirecek, konaklama, kongre ve alışveriş merkezi yapmayı planladıklarını bildirdi.
Bölgeye, 170 milyon dolarlık bir yatırım öngördüklerini anlatan İbrahim Çeçen, uluslararası yabancı bir isimle ortaklığın söz konusu olabileceğini kaydetti. Çeçen, İstanbul'un yeni kongre merkezlerine ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, bu açığı kapatma amacında olduklarını söyledi.
IC Antbel Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çeçen de gazetecilerin, daha önceki ihaleye neden katılmadıklarının sorulması üzerine şunları kaydetti: "Alanı değerlendirecek fırsatımız, zamanımız olmamıştı. Binanın bölgede son kalan önemli yer olduğunu, bir yüzük taşı olduğunu gördük. Bu arada yabancı bir ortaklık da devreye girdi ve ihale de iptal edilince yeniden şansımızı denemek istedik. Bomonti'de, İstanbul'un ihtiyacı olan kongre ve konaklama merkezi projesi yürütmeyi planlıyoruz."
IC Antbel, turizmde faaliyet göstermek üzere 1969 yılında İbrahim Çeçen tarafından kurulmuştu.Türkiye'nin ilk bira üreticisi
İstanbul'un en eski semtlerinden birine adını veren Bomonti Bira Fabrikası, Türkiye'deki ilk bira üretim tesisi olarak biliniyor. 1890 yılında İstanbul Feriköy'de bir bira fabrikası kuran İsviçreli Bomonti kardeşler, 1902 yılında işletmelerini bir dönem İstanbul Tekel Bira Fabrikası denilen şimdiki yerine taşıdılar. 1912'de Bomonti Nektar Şirketleri birleşerek Bomonti-Nektar Birleşik Bira Fabrikaları şirketini kurdu. Fabrika, 1938'de Tekel'in yönetimine girdi. 1991'e kadar Tekel tarafından bira fabrikası olarak kullanılan bina, 1991'de boşaltıldı ve o tarihten bu yana kullanılmıyor.