Bomonti Bira Fabrikası binasının ihalesi Global'in

Şişli Bomonti Bira Fabrikası'nı turizm merkezi haline getirmek için düzenlenen ihalede ipi 18'inci tur sonunda Global Yatırım Holding göğüsledi.

İSTANBUL - Şişli Bomonti Bira Fabrikası'nı turizm merkezi haline getirmek için düzenlenen ihalede ipi 18'inci tur sonunda Global Yatırım Holding göğüsledi. İsrailli işadamı Sami Ofer ile iptal edilen Galataport ihalesine girerek adını duyuran Mehmet Kutman'ın sahibi olduğu Global Yatırım Holding, altyapı yatırımı için 12.75 milyon YTL katkı payı vererek ihaleyi kazandı. Sami Ofer'in oğlu İdan Ofer, geçen ay holdingin yönetim kuruluna girmişti.
Global Yatırım Holding, Tekel'in tarihi bira fabrikasını 49 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle yönetecek. Tekel Bira Fabrikasın'ın restore edilerek bir otel ve kongre merkezi haline getirilmesi planlanıyor. İhaleyi alan şirketin toplam 235 milyon YTL'lik turizm yatırımı yapması öngörülüyor.
Dün yapılan ihalede, beş firma ile yarışan Global, en yüksek teklifi vererek Bomonti Bira Fabrikası'nın işletme hakkını devraldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bira fabrikasının aslına uygun olarak restore edildikten sonra 3 bin 500 kişilik kongre ve sergi merkezi ile 1000 yatak kapasiteli, beş yıldızlı otel yapılmasını istiyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, kurulacak otel ve kongre merkezinden 'sosyal ve teknik altyapı geliştirme payı' olarak tanımlanan katkı payı alacak. 3.750 milyon YTL ile başlayan ihaleyi; 18. turda 12.75 milyon YTL ile en yüksek katkı payını teklif veren Global Yatırım Holding A.Ş. kazandı. Ayrıca Maliye işletmenin brüt cirosundan yüzde 1 pay alacak ve yıllık verilecek kira bedelini her sene istediği tutarda artırma hakkına sahip olacak.
İlk bira üretim tesisi
Global'den yapılan yazılı açıklamada "Global olarak, turizm ve gayrimenkul alanlarında yatırımlar bizler için son derece önemli. Türkiye'de inandığımız pek çok projeye imza atmayı hedefliyoruz. Bu projeler arasında, 'Bomonti Turizm Merkezi'nin ayrı bir önemi var. Kentin bu denli merkezi bir yerinde konumlanan ve Cumhuriyet tarihinde modernleşmenin mihenk taşlarından biri olan Tekel Bira Fabrikası'nda, yeniden başlayacak hayat bölgeye ve turizme katma değer sağlayacak" denildi.
Bomonti, Türkiye'deki ilk bira üretim tesisi. 1890'da Feriköy'de bira fabrikası kuran İsviçreli Bomonti kardeşler, 1902'de işletmelerini İstanbul Tekel Bira Fabrikası'nın şimdiki yerine taşıdı. 1912'de Bomonti ve Nektar, Bomonti -Nektar Birleşik Bira Fabrikaları'nı kurdu. Fabrika 1938'de Tekel'e geçti. 1991'e kadar Tekel tarafından kullanılan bina, 1991'de boşaltıldı.