Bomonti'de bir garip ihale

Fiyat az bulununca Bomonti Bira Fabrikası ihalesi iptal edildi. Ancak daha iptal kararı duyurulmadan ikinci ihaleye çıkıldı.

İSTANBUL/ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç İstanbul'daki Bomonti Bira Fabrikası ihalesini düşük fiyat nedeniyle 'içine sinmediğini' için onaylamayınca ihalenin yenilenmesi gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre Kültür Bakanlığı Tahsisler Komisyonu iki gün önce bakanın talimatıyla yaptığı toplantıda ihalenin sonucunu değerlendirdi. Toplantıda 17 Ağustos'ta yapılan ve Galataport ihalesiyle gündeme gelen borsacı Mehmet Kutman'a ait Global Yatırım Holding'in iştiraki bir şirkete 12 milyon 750 bin YTL. bedelle otel-kongre merkezi yapması için verilmesi öngörülen fabrikanın tahsisinden vazgeçilmesi ve yeniden ihaleye çıkılması kararlaştırıldı.
Bakan Koç, ihalenin iptalinin neden açıklanmadığı sorusuna, "Onaylamadım ki iptal kararını açıklayayım' yanıtı verdi. Koç, ihaleyi kazanan şirketin projelerini ilan etmesini değerlendirirken de "Karar çıkmadan açıklamasalardı" dedi.
'Resmi' ilan
Kararda Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un yakın çevresine ihale sonucunda çıkan fiyatı düşük bularak "İçime sinmedi" demesi etkili oldu. Komisyon da yaptığı değerlendirmede 2006/2 tahsis sayılı kararını iptal ederek durumu ihaleyi kazanan Global Yatırım Holding adlı şirkete bildirdi. Bakanlık, sadece şirketi ilgilendirdiği gerekçesiyle iptal kararını kamuoyuna ilan etme gereği duymadı. Bunun yerine dün Resmi Gazete'de yeniden yapılacak tahsis ihalesi ilan edildi. Konuyla ilgili karar, Turizm Bakanlığı tarafından dünkü Resmi Gazete'de 'Kamu taşınmazı tahsis duyuru' başlığıyla yayımlandı. Karara göre Bira Fabrikası'na ilişkin yeni teklifler 25 Eylül'de Ankara'da alınacak. İhaleye katılacaklar yatırım maliyeti 235 milyon YTL'nin yüzde 5'i olan 11 milyon 750 bin YTL teminat yatıracak.
Global: Katılır mıyız belli değil
Ayrıntılı bilgiler 4 Eylül'den itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü Arazi Tahsis Dairesi Başkanlığı'ndan temin edilebilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı ekim ayında teklif veren şirketleri açık artırmaya çağıracak ve 17 Ağustos'ta yaptığı açık artırmayı yenileyecek.
Bakanlık yetkililerinin 'Karardan haberdar edildiler' dediği Global iştiraki Pera Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Türkmen gelişmeleri Radikal'den öğrendi.
İptal konusunda kendilerine henüz resmi bir açıklama gelmediğini söyleyen Mustafa Türkmen, "Karar nedeniyle çok üzgünüz. Turizm Bakanlığı'nın iptal etme yetkisi var. Ama bu iptal hem yerli hem de yabancı yatırımcı açısından kötü olacak. Yeni ihaleye girip girmeyeceğimiz belli değil. Buna yönetim kurulu karar verecek" açıklamasını yaptı.
Projede Çelebi Holding'le yüzde 50 ortak olduklarını ve uluslararası otel zinciri Mariott Grubu'nun da işletmecileri olduğunu belirten Türkmen şöyle konuştu: "15 yıl önce terk edilmiş tarihi bir eserin ve bulunduğu bölgeyi yeniden canlandıracaktık. Binayı beş yıldızlı otel ve kongre merkezine dönüştürmek için 300 milyon YTL'lik yatırım yapacaktık. 3 bin 500 kişi kapasiteli İstanbul'un en büyük kongre merkezini inşa edecektik. 2 bin kişiye istihdam sağlayacaktık. Yazık olacak."
Fiyatın ucuzluğu gerekçesine katılmadığını ifade eden Türkmen, "Satın almadık. Sadece turizme teşvik amaçlı olarak arazinin tahsisi için açılan ihaleyi kazandık" dedi.