Bomonti'ye hayat öpücüğü

Şişli'de bulunan tarihi Bomonti Bira Fabrikası, 300 milyon YTL'ye otel ve kongre merkezine dönüşecek. Projeyi, Galataport ihalesiyle gündeme gelen borsacı Mehmet Kutman'ın sahibi olduğu Global Yatırım Holding iştirakı Pera Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı gerçekleştirecek.

İSTANBUL - Şişli'de bulunan tarihi Bomonti Bira Fabrikası, 300 milyon YTL'ye otel ve kongre merkezine dönüşecek. Projeyi, Galataport ihalesiyle gündeme gelen borsacı Mehmet Kutman'ın sahibi olduğu Global Yatırım Holding iştirakı Pera Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı gerçekleştirecek.
Kuruluş burada İstanbul'un en büyük kongre merkezini inşa edecek. Tesis 2009 yılının şubat ayında faaliyete geçecek. Turizm tahsisi kapsamında, Tekel'e aitken vergi borçları dolayısıyla Maliye'ye geçen, ardından Turizm Bakanlığı'na devredilen Bomonti Bira Fabrikası'nın yerine yaklaşık 300 milyon YTL yatırım yapacaklarını belirten Pera Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Türkmen, "Projede Çelebi Grubu ile yüzde 50-50 ortağız. Projenin geri dönüşünün bize en erken yedi, en geç 10 yıl içinde olacağına inanıyoruz. 49 yıllığına aldığımız gayrimenkul karşılığında Maliye Bakanlığı'na her yıl cirodan yüzde 1 pay vereceğiz" diye konuştu.
En büyük kongre merkezi
Arazinin tahsisi için açılan ihaleye IC Grup, Anadolu Yazıcı Holding, Limak Özkar İnşaat'ın katıldığını hatırlatan Türkmen, açık artırmayı 18. turda kazandıklarını belirtti. Bomonti Bira Fabrikası'nın tarihi binasını restore edeceklerini ve eğlence ve gezi mekânı haline dönüştüreceklerini ifade eden Mustafa Türkmen, "30 bin metrekare arsanın imar izni 90 bin metrekare.
İmar durumuna göre bodrumlar serbest olmak üzere 15 katlı bina yapabileceğiz. Buraya yapacağımız otel bin yatak kapasiteli olacak. Kongre merkezi ise 3 bin 500 kişilik.
Yani İstanbul'un en büyük kongre merkezi olan bin 800 kişi kapasiteli Lütfü Kırdar'ın iki katı büyüklüğünde olacak. Her ne kadar bakanlık bizden 235 milyon YTL'lik yatırım istese de biz iddialı ve çok iyi bir proje hazırlayacağız. Yaklaşık 300 milyon YTL harcayacağız" dedi.
Mariott Oteli işletecek
Otel ve kongre merkezinin işletmesini alanında dünyanın lider kuruluşu olan Mariott Grubu'nun yapacağını belirten Türkmen, projenin 2007 Şubat'ına kadar onaylanacağını, kompleksi ise en geç 24 ay
içerisinde 2009 yılı Şubat ayında tamamlayacaklarını belirtti.
Projede dış kredi kullanacaklarını anlatan Mustafa Türkmen, "300 milyon YTL'lik yatırımın tamamını kendi öz kaynaklarımızla yapmamız mümkün değil. Bunun için kredi kullanacağız. Kaldı ki ihale şartnamesi yapacağımız yatırımın yüzde 60'ına kadar kredi kullanmamıza izin veriyor" açıklamasını yaptı.
Dünyada her yıl 4 bin 500 uluslararası kongre düzenleniyor. İstanbul'da ise bunun sadece 42'si yapılıyor. Türkmen, bu açıdan bakıldığında Türkiye'nin pastadan alacağı payın büyük olduğuna inanıyor.
Bu arada Pera Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Türkmen, turizm sektörünün yakından tanıdığı bir isim. Turizm Bakanlığı'nda müsteşarlık yapan Türkmen, emekli olduktan sonra özel sektöre geçti.
Kutman yatırıma doymuyor
Türkmen, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi ve Four Seasons Oteli'nin yapımında yer aldı. Zor işler yaptığını söyleyen Türkmen, Bomonti'nin daha kolay olduğunu belirtti. Türkmen, Global Yatırım Holding A.Ş. Başkanı Mehmet Kutman'ın 'Zincirlikuyu'daki Karayolları arazisiyle ilgilendiğini' açıkladığını, bu projenin Bomonti'nin 20-30 katı olduğunu söyledi.