Bono, Davos'ta 'Kırmızı kart'ı çıkardı

Dünya liderleri Davos'ta görüş alışverişinde bulunurken, gözler yine U2'nun solisti İrlandalı barış eylemcisi Bono'ya çevrildi. Dün American Express, Gap, Giorgio Armanie ve...

DAVOS - Dünya liderleri Davos'ta görüş alışverişinde bulunurken, gözler yine U2'nun solisti İrlandalı barış eylemcisi Bono'ya çevrildi. Dün American Express, Gap, Giorgio Armanie ve Converse yöneticileriyle birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Bono, AIDS, sıtma ve veremle savaş için "Kırmızı Ürün- Red Product' markalı ürünleri satışa çıkaracaklarını ve elde edilecek geliri söz konusu hastalıklarla mücadeleye harcayacaklarını açıkladı. Bu çerçevede ilk girişim ise American Express'ten geldi.
American Express 'Red Card-Kırmızı Kart' adını verdiği bir kredi kartını mart ayında İngiltere'de piyasaya sürüyor. Kartla yapılacak harcamaların yüzde 1'lik bölümü söz konusu hastalıkla mücadele eden Global Fun (Global Fon) adlı bir yardım kuruluşuna aktarılacak.
Kuş gribi aşısı testi
Kartın arka yüzünde "Bu kart Afrika'da AIDS'i ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir" cümlesi bulunacak. Gap, Giorgio Armanie ve Converse de 'Kırmızı Ürün' olarak belirleyecekleri bazı tişort, spor ayakkabı ve güneş gözlüklerinden sağlanacak gelirin bir kısmını söz konusu kuruluşa tahsis edilecek.
Bu arada İngiliz ilaç devi Glaxo SmithKline da kuş gribine karşı geliştirdiği aşının klinik testlerine mart ayında başlayacağını açıkladı. Şirket yetkilileri testlerin üç ay sürmesini beklediklerini ifade ederek seri üretime yıl sonunda geçileceğini umut ettiklerini belirtti. Glaxo SmithKline'ın üretim için Avrupa Birliği'nin bu konudaki yetkili kuruluşundan ön izin aldığı açıklandı.