Bono faizleri yüzde 20'yi de aştı

ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımını sürdüreceğine ilişkin kaygılarla uluslararası piyasalarda başlayan bozulma Türkiye'yi de sarsıyor.

İSTANBUL - ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımını sürdüreceğine ilişkin kaygılarla uluslararası piyasalarda başlayan bozulma Türkiye'yi de sarsıyor. Yüklü hisse portföylerini alıcı olmadığı için satamayan yabancıların son günlerde fırsat buldukça bono satıp döviz alarak Türkiye'deki yatırımlarını azalttıkları gözleniyor.
Dün de yabancıların zayıf bono satışları yüzünden 9 Nisan 2008 vadeli tahvilin faizi 1.3 puan yükselişle Ocak 2005'ten bu yana gördüğü en yüksek seviye olan yüzde 20.11'e ulaştı. Ancak piyasa kapanışına yakın açıklanan olumsuz ABD verisinin ardından uluslararası borsalardaki toparlanma iç piyasayı da olumlu etkiledi. Aynı vadeli bono günü yüzde 19.63'ten kapattı. Önceki gün Merkez Bankası müdahalesi nedeniyle dün agresif alıcı bulunmamasına karşın dolar günü 0.2 YKr düşüşle 1.6040 YTL'den, avro 0.5 YKr yükselişle 2.0200 YTL'den kapattı. Dış borsalardaki toparlanma yüzünden İMKB ise son dakika artan alımlarla günü 515 puanlık çıkışla 32.899'dan tamamladı.
'Fırsatı bulan satıyor'
ABD'de faiz artırımının süreceği beklentisinin kuvvetlendiğini söyleyen bankacılar, bu ülkeyi Japonya ve Avrupa'nın izleyeceği korkusunun arttığını söyledi. Bunun uluslararası fonları başta ABD gibi gelişmiş ülkelere yönelttiğini söyleyen bir bankacı, "Yabancılar yalnız Türkiye'den değil tüm gelişmiş ülkelerden çıkıyor. İMKB'de alıcı olmadığı için satış yapamıyorlar. Bonoda alıcı buldukları an zararına da olsa satıp dövizlerini alıp gidiyorlar. Bonodaki satışa Türkler de katıldı. Herkes faizde yükselişin sürmesini bekliyor."