Bono faizleri yüzde 9'lara dayandı

Bono faizleri yüzde 9'lara dayandı
Bono faizleri yüzde 9'lara dayandı

Satış ağırlıklı bir seyir izleyen İMKB günü 150 puan düşüşle 51.230 puandan kapatırken, dolar 1.4860 TL?ye çıktı.

Bankaların IMF ve stopaj belirsizliği ile Hazine'nin yüksek borcu nedeniyle kâğıt alma konusundaki isteksizliği faizi yüzde 8.79'a çıkarttı

İSTANBUL - Bono faizlerindeki yükseliş haftanın ilk günü de sürdü. Gerek Hazine’nin 2010 yılının ilk yarısında 100 milyar TL gibi yüksek tutarlı itfasının bulunması gerekse IMF ile ilgili gecikmeye bağlı tedirginlik bonoda satışlara neden olunca yüzde 8’lerin altını deneyen faiz iki günde 9’ları zorlayacak noktaya geldi. Dün buna bir de Hazine’nin ihale yöntemini değiştireceği haberleri eklenince gösterge faiz yarım puanı aşan çıkışla yüzde 8.79’a çıktı. 

Toplantıda konuşuldu
Cuma günü gerçekleştirilen Hazine ve Merkez Bankası yetkililerinin de katıldığı toplantıda piyasa yapıcısı bankaların Hazine’nin 2010 yüksek miktardaki iç borçlanma yapmak zorunda kalmasına dikkat çekerek bono ve tahvil alımında istiksizliklerini dile getirmişlerdi. Hatta toplantıda bazı piyasa yapıcısı bankaların seslerini yükselttiği hatta toplantıyı ‘kapıları çarpmak’ suretiyle terk ettiklerine yönelik söylentilerde tansiyonu önemli oranda yükseltti.
Toplantıya katılan bazı bankacılar ise bankaların toplantıyı terk etmediğini kapıları çarpmadığını söylemişti. Ancak sözkonusu toplantıda bankaların faizin bu düşük seviyelerinden yeni bono alımı konusunda isteksiz olduklarını Hazine ve Merkez Bankası yetkililerine ifade ettiklerini bunun da bono piyasasında faizleri yükselttiğini söylemişti.
Toplantıya katılan bir bankacı, son iki gündür yaşanan yükseliş hakkında şu değerlendirmede bulundu:

Faiz neden artıyor?
“Bu yıl Merkez Bankası’nın sert faiz indirimi ile geçti ve bankalar her düşüşte para kazandığı için bono alımı konusunda iştahlı davrandı. Ancak Merkez’in faiz indirimi konusunda artık çok da yeri kalmadı. Genel beklenti faizde 0.50’lik bir düşüş yaşanabileceği yönünde. Çünkü 2010’da yüklü iç borç ödemeleri var ve bu arada IMF ile anlaşma hâlâ ortalarda gözükmüyor. Bunun dışında yabancılara uygulanan yüzde 0 stopajın yükseltileceğine ilişkin bir riskte var. Bu nedenle bazı bankalar isteksizliklerini dile getirdi.”
Aynı yetkili dün bono piyasasında yabancıların da satışlarına rastladıkları bilgisi verdi. 

İMKB düştü, döviz çıktı
Faizde bir miktar daha yükseliş yaşanabileceğini söyleyen aynı yetkili, ancak çıkışın ve faizdeki düşüşün bu seviyelerde çok sınırlı kalacağını ifade etti.
Bono faizlerindeki çıkış döviz piyasasını da etkiledi. Bono satışlarında yabancı yatırımcıların da bulunduğuna dikkat çeken para yöneticileri, döviz cephesinde buna bağlı olarak yabancı işlemlerinin yükselişte etkili olduğunu öne sürdü. Dün yükselen dolar 1.4860 TL’den, avro 2.2250 TL’den günü tamamladı. İMKB ise kapanışta 150 puan kayıpla 51.230 puana geriledi. (Radikal)