Bonozede parasını alacak

İmar Bankası'na el konmadan bir ay önce mevduata dönüştürülen bonoların sahipleri paralarına kavuşacak. Başbakanlığa, söz konusu paraların ödenmesi önerisinde bulunan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - İmar Bankası'na el konmadan bir ay önce mevduata dönüştürülen bonoların sahipleri paralarına kavuşacak. Başbakanlığa, söz konusu paraların ödenmesi önerisinde bulunan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, ödeme için siyasi karar beklendiğini bildirdi. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, İmarbank'a el konmadan bir ay önce mevduata dönüştürülen bonoların parasının ödenmemesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı Danıştay tarafından iptal edilmesine karşın, ödemenin neden hala yapılmadığını sordu.
Şener adına önergeyi yanıtlayan TMSF Başkanı Ertürk, Danıştay kararı üzerine TMSF ve Hazine Müsteşarlığı uzmanlarının yaptığı toplantıda söz konusu paraların ödenmesi gerektiği sonucuna varıldığını bildirdi.
Hukukçuların, paraların ödenmemesi durumunda hak sahiplerinin tek tek dava açma haklarının doğacağı ve kazanmalarının da yüksek ihtimal olduğu sonucuna vardıklarını vurgulayan Ertürk, müşterek toplantıdan çıkan görüş doğrultusunda, konuyla ilgili siyasi karar alınması için başbakan yardımcılığına yazı yazıldığını ifade etti. Ertürk, TMSF açısından konuyla ilgili idari sürecin bu aşamada tamamlandığını, artık yetkili mercilerin onayının beklendiğini kaydetti.
Herkese ödeme var
Ertürk, ödemenin sadece dava açanlara yapılacağına ilişkin iddiaların ise doğru olmadığını belirtti. CHP'li Koç'un soru önergesine verilen yanıtta, konuyla ilgili olarak resmi kurumlar arasındaki yazışmalara da yer veridi. TMSF'den Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e gönderilen konuya ilişkin son yazıda, dava açan ve açmayan mudiler arasında farklılığa yol açacak bir uygulamanın Anayasa'ya aykırı olacağı vurgulandı. Bonozedelere yapılacak ödemelerin ertelenmesi halinde 'icrai takibata' maruz kalınabileceği ve toplu ödeme zorunluluğu doğabileceği kaydedilen TMSF'nin yazısında, Danıştay kararları beklenmeden ödeme yoluna gidilmesi halinde zamana yayarak taksitle ödeme yapma olanağı bulunacağı vurgulandı.
İmarbank mudilerinin tek tek dava açmalarının beklenmesi halinde ilave mahkeme masraflarının doğacağına da dikkat çekilen yazıda, bu kapsamda, toplam 3 bin 664 kişiye yaklaşık 104 milyon YTL ödeme yapılması gerektiği bilgisine de yer verildi.