Bor kutuya girdi, hedef 50 milyon avro kazanç

Bor rezervleri bakımından dünya lideri olan Türkiye'nin rezervlerini katma değerli ürünlere çevirebilmek için özel sektör harekete geçti.
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Bor rezervleri bakımından dünya lideri olan Türkiye'nin rezervlerini katma değerli ürünlere çevirebilmek için özel sektör harekete geçti. Boru hammadde olarak sattığında ton başına 145 dolar kazanan Türkiye'nin bunu nanoteknolojiyle işlenmiş ara ürün haline getirdiği ton fiyatının 3.5 milyon dolara yükseleceğini belirten KOBİKA(Kobi Kalkınma Ajansı) Genel Müdürü Mustafa Tanyeri, "Türkiye dünya bor rezervinin yüzde 63'ünü elinde bulunduruyor ancak bor ticaretinin yüzde 20'sinde söz sahibi. Eğer bu konuda gelişme sağlanırsa Türkiye yılda bordan 30-50 milyar dolar ihracat geliri elde edebilir" dedi.
Bu konuda ilk adımı atan ve Kobika'nın desteklediği NNT-Nanoteknoloji Bor Ürünleri ve Seramik Malzemeleri Ar-Ge Sanayi şirketi'nin 'Bor Power' motor koruyucusu adı altında ilk ticari bor ürününü piyasaya sunduklarını vurgulayan Tanyeri, "Tüketiciye yakıtmotor yağı masrafında tasarruf sağlıyoruz" diye konuştu.
'Bor Power'ın 25 YTL fiyatla piyasaya çıktığını açıklayan Tanyeri, Bor Power'ın 6 yıllık bir çalışma ve 5 milyon dolarlık yatırımla geliştirildiğini, 50 milyon avro'luk satış hedeflendiğini ifade etti. Tanyeri, Bor Power'ın yakıt tüketiminde kullanıcıya yüzde 7-15 tasarruf sağladığını ayrıca motorun ömrünü uzattığını da söyledi.
Başka sektörlerin kullanacağı bor tabanlı ürünler konusunda da çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Tanyeri, kendilerine Kırklareli ve Uşak'ta yeni ürün geliştirilmesi ve üretimi konusunda yeni alan tahsisi yapıldığını da anlattı.
Mustafa Tanyeri şunları söyledi: "NNT'nin bekleyen 22 yeni projesi var. Çelikten 7-8 kat daha dayanıklı ve hafif bor tabanlı kompozit alüminyum, suni insan kemiği yapımında kullanılan bor tabanlı malzemeler, radyoaktif kalkanlar ve kanser tedavisinde kullanılması planlanan bor ürünleri bunlardan birkaç örnek." Başta Bor Power olmak üzere yeni ürünlerin geliştirilmesi konusunda NNT Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Akın'la birlikte aralarında Ruslar'ın da olduğu altı kişilik akademik grubun çalıştığını aktaran Tanyeri, yeni yatırımlar için 30 ile 65 milyon dolar arasında yeni kaynağa ihtiyaç duyduklarını da ifade etti.
Tanyeri, bor'un elmastan sonra en dayanıklı cevher, güçlü bir ısı iletkeni ve hidrojeni depolayabilecek bir yapıda olması nedeniyle önemli olduğuna dikkat çekti.