Borç batağındaki Yunanistan 55 milyar avroluk borç peşinde

'Yılsonuna kadar yeni borçlanma yok' diyen Yunanistan, dün yüksek faizle 2 milyar avro borçlandı. 300 milyar avro borcu olan ülkenin 2010'da toplam 55 milyar avro kaynak bulması şart
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan ekonomisindeki kanama durmak bilmiyor. Yeni yıla iki hafta kala Yunanistan yeniden borçlandı. Maliye bBakanı Yorgo Papakonstantinu ’nun daha birkaç gün önce “Yılsonuna kadar yeni borçlanma yok” demesine rağmen 2 milyar auro yeni borçlanmaya gidildi. Dört Yunan ve bir İtalyan bankası tarafından alınan   ‘ekspres’ devlet tahvillerindeki faiz oranı AB ’deki ortalama faizin (euribor) yüzde 2.5 üzerinde belirlendi. 300 milyar avroya ulaşan borcu nedeniyle AB’nin başına dert olan Yunanistan, 2010 için gerekli 55 milyar avroyu Avrupa’da bulamazsa ABD ve Japonya’ya başvuracak. 2009 borçlanması 70 milyar avro’ya ulaştı.  Yunanistan yeni borçlanma için umudunu Almanya’ya bağlamış durumda. Ancak, Papakonstinu’nun Alman meslekdaşı Volfang Soible ile görüşmesinde beklenen sonuç çıkmadı. Atina’ya ulaşan haberlere göre Alman Maliye Bakanı Yunanistan’ın sadece ilaç ve hastane malzemesi ile silah satın alımından Almanya ’ya 2 milyar avro borcunu ödemediğini hatırlattı. 

Arapoğlu namlu ucunda
Bu arada, Finansbank’ı satın alan Yunan Etniki Bankası’nın (NBG)  sosyalist Pasok ’un iktidara gelmesiyle istifa eden CEO’su Takis Arapoğlu ağır eleştirilere maruz kaldı. Ülke ekonomisinin batma tehlikesi geçirdiği ve devletin dünyayı sarsan ekonomik kirizin ilk günlerinde bankaları ayakta tutabilmek için 28 milyar avro’luk  bir programla (bankalar 11.3 milyar avro’yu aldılar) desteklemek zorunda kaldığı bir sırada Arapoğlu’nun 2008 yılında 500 bin avro yıllık maaşının yanı sıra 800 bin avro prim aldığının ortaya çıkması medyada tepkiye yol açtı. Papandreu’nun  açıkladığı kemer sıkma tedbirleri arasında 2010 yılında devlet bankalarında artık prim ödenmemesi, özel bankalarda ise primlerin yüzde 90 vergilendirilmesi de var. 
Öte yandan Yunanistan’daki kriz Türk-Yunan ekonomik ilişkilerini de etkiledi. Edinilen bilgilere göre Yunan işadamları son dönemde Türk meslektaşlarına ödeme  yapmakta güçlük çekiyor. 2008 yılında 3.5 milyar avroya ulaşan iki ülke arasındaki ticaret hacminin bu yıl 2.7 milyar avroya düşmesi bekleniyor. 

‘Komşularımız tehlikeli’
Yunanistan Vatandaşın Korunması Bakanı (eski kamu düzeni) Mihalis Hrisohoidis “Son derece zor bir mahallede yaşıyoruz. Komşularımız kötü ve milli ile toplum güvenliğimiz için son derece tehlikeli” dedi. Hrisohoidis bu şaşırtıcı açıklamasına “Ve sadece milli güvenliğimizle ilgili olan Türklerden bahsetmiyorum” diyerek açıklık da getirdi.