Borç batağındaki Yunanistan maaşlar ve savunmadan kısacak

Borç batağındaki Yunanistan maaşlar ve savunmadan kısacak
Borç batağındaki Yunanistan maaşlar ve savunmadan kısacak

Papandreu ?Sloganımız ya batacağız, ya çıkacağız? dedi.

Yunanistan Başbakanı, ülkesinin borç batağına saplanma riski olduğunu açıkladı. Önlem almaya hazırlanan hükümet yüksek maaşlar, banka primleri ve savunma harcamalarına göz dikti

ATİNA - Yunanistan Başbakanı Papandreu, ülkesinin kamu borcuna batma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Herkesi Yunanistan’ın yeniden inşası için milli gayret göstermeye davet eden Papandreu, ülkesinin yüksek bütçe açığını kontrol altına almaya yönelik yeni önlemleri açıkladı. Papandreou, sloganlarını ‘Ya batacağız ya çıkacağız’ şeklinde özetledi.
Atina’da iş dünyası ve sendika liderlerine bir konuşma yapan Papandreu, Yunanistan’ın bütçe açığını indirebilmek için 2010 ve 2011’de savunma harcamalarında indirime gitmeyi planladıkları söyledi. Papandreu, kamuda yüksek ücret alanlara yönelik önlemler de alınağını duyurdu. 
Buna göre aylık maaşı 3 bin doların üzerinde olan kamu çalışanlarına hayat pahalılığı zammı verilemeyecek. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papendreu, bankacıların aldığı yüksek ikramiyelere yüzde 90’a varan vergi koymayı planladıklarını söyledi. Papandreu hükümetinin hazırladığı yasa taslağına göre, Yunanistan sosyal güvenlik ve kamu harcamalarında ciddi anlamda indirime gitmeyi amaçlıyor. Alınması planlanan önlemlerin can yakıcı olduğunu kabul eden Papandreu, buna karşın bu süreçte toplumun düşük gelirli grupların korunacağının altını çizdi. Papandreu ayrıca Yunanistan’ın yurt dışında bulunan kamuya ait turizm temsilciliklerinin üçte birini kapatmayı planladıkları söyledi. 

Avrupa takipte
Yunanistan’da kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılaya oranı yüzde 112, bütçe açığı ise yüzde 12.7. Bu durum AB tarafından dikkatle takip edilirken, Yunan hükümeti üzerindeki baskılar ise artıyor. Avro Bölgesi ülkesi olan Yunanistan’da yaşananlar borç sorununun ortak para birimi auro üzerinde yaratabileceği etkiler dikkate alındığında sorun bütün Avrupa’yı ilgilendiriyor. Yunanistan bütçe açığını 2010 yılı sonuna kadar yüzde 3’ün altına indirmeyi planıyor.
Yunanistan’ın dışında İrlanda, İspanya ve Poetkiz de yüksek kamu borcu sirki altında bulunan ülkeler arasında yer alıyor. (Radikal)