Borç öderken kimsenin başı ağrımamalı

Merkez Bankası (MB) Başkanı Süreyya Serdengeçti, ekonomideki olumlu gelişmelerin sonucu olarak YTL'ye geçiş olduğunu, ancak YTL'yi değerli tutmak gibi bir politikaları olmadığını söyledi.

ADANA - Merkez Bankası (MB) Başkanı Süreyya Serdengeçti, ekonomideki olumlu gelişmelerin sonucu olarak YTL'ye geçiş olduğunu, ancak YTL'yi değerli tutmak gibi bir politikaları olmadığını söyledi. Süreyya Serdengeçti, Adana Sanayi Odası ve Dünya gazetesinin düzenlediği 'Para Politikaları' konulu konferansında yaptığı konuşmasında, "TL değer kazanıyorsa bunu, yaşanan olumlu sürecin yansımaları olarak görelim. Enflasyon düşüyor, büyüme artıyorsa bunların neticesinde TL'ye geçiş olacaktır, faizler aşağıya inecek. Bu durumda MB'nin yapacağı tek şey döviz almaktır" dedi. 'Merkez Bankası'nın piyasalarda olmaması' diye bir durumun söz konusu olamayacağını belirten Süreyya Serdengeçti, konuşmasına şöyle devam etti:
"MB fiyat istikrarına önem verdiği kadar kur istikrarına da önem verecektir. Duyuru yaparak, belki satın alarak piyasalara girecektir. Belki şu saatlerde giriyordur, bilemiyorum. Şeffaf ihaleler düzenleyerek bir miktar döviz alımı yapıyoruz, rezervi artırmak için. Çünkü artırmamız lazım. Şu anki döviz rezervimiz 40 milyar dolara yükseldi. Ülkemizin çok dış borç servisi vardır. Bunu yapmak durumundadır. Borç ödenirken kimsenin başının ağrımaması lazım. Bu nedenle MB piyasaların içinde ve içinde olmaya devam edecek." Merkez Bankası'nın sadece enflasyonun düşürülmesine kilitlendiği yorumlarını haksızlık olarak nitelendiren Serdengeçti, "Türkiye'de 30 yıldır yüksek enflasyondan birileri sebeplenmiş. Ancak, enflasyonun dört yıldır düşmesinden de birileri rahatsız. Enflasyonun düşmesine karşın halen en yüksek enflasyona sahip ülkelerden biriyiz. Bu konuda rehavete kapılmamalıyız" diye konuştu.
Enflasyonda değişen dinamiklerin istikrarlı düşme sağladığını belirten Süreyya Serdengeçti, "Enflasyondaki atalet, oynaklık azalmıştır. Enflasyon-döviz kuru geçişkenliği azalmıştır. Üretici ve tüketici davranışları değişmiştir. Ülkemiz halen düşen enflasyon ortamındadır" dedi.