Borç stokunda ağırlık özel sektöre geçti

Türkiye'nin dış borcu azalmıyor ama kabuk değiştiriyor. Bir dönem kamu liderliğindeki borç stokunda özel sektör ağırlığı arttı. 185 milyar dolarlık borç stokunda ağırlık özel sektöre geçti.

ANKARA - Türkiye'nin dış borcu azalmıyor ama kabuk değiştiriyor. Bir dönem kamu liderliğindeki borç stokunda özel sektör ağırlığı arttı. 185 milyar dolarlık borç stokunda ağırlık özel sektöre geçti. Kısa vadeli dış borçta yükümlülüğün neredeyse tümü özel sektörün. Bu da özel sektörün riskini artırıyor.
Hazine tarafından yayımlanan, 'Kamu Borç Yönetimi Raporu'na göre, geçen yıl 170.6 milyar dolar olan dış borçlar bu yılın ilk çeyreğinde 185 milyar 19 milyon dolara erişti. Kamunun dış borcu, hemen hemen aynı seviyede kaldı. Kısa vadeli dış borçta yükümlülüğü bulunmayan kamunun ilk üç aylık dönemdeki borcu sadece 830 milyon dolar arttı ve 68 milyar 955 milyon dolara yükseldi. Buna karşın, ilk çeyrekte 4 milyar dolar artıyla 41 milyar 210 milyon dolara erişen ve kısa vadeli borçların neredeyse tamamı özel sektöre ait. Özel sektörün artan borçluluğunda orta ve uzun vadeli yapıda da artış var. İlk çeyrekte özel sektör borcu, 10.5 milyar dolar artışla 62 milyar doları aştı.