Borçelik kapasitesini yüzde 60 artıracak

Borçelik, 180 milyon dolarlık yatırımla üçüncü galvaniz hattını kuracak. Borçelik'ten yapılan açıklamada, toplam haddeleme kapasitesini yüzde 60'lık bir artışla 1 milyon tondan 1,6 milyon tona çıkartma kararı...

İSTANBUL - Borçelik, 180 milyon dolarlık yatırımla üçüncü galvaniz hattını kuracak. Borçelik'ten yapılan açıklamada, toplam haddeleme kapasitesini yüzde 60'lık bir artışla 1 milyon tondan 1,6 milyon tona çıkartma kararı alan şirketin, 180 milyon dolara mal olacak yatırımla Türkiye'nin en modern ve en yüksek üretim kapasitesine sahip galvanizli çelik sac üreticisi olacağı vurgulandı. Borusan, Arcelor ve Erdemir üyelerinden oluşan Borçelik Yönetim Kurulu'nun ortak kararıyla yapılacak üçüncü galvaniz hattıyla üretilecek ürünlerin hızla büyüyen otomotiv sektörünün önemli ihtiyacını gidereceği kaydedildi.
Otomotive hizmet
Borusan Holding Üst Yöneticisi Agah Uğur, söz konusu yatırımın Borusan ve Arcelor'un Türkiye'de hem yassı çelik üretiminde hem de servis merkezlerinin yaygınlaştırılmasında birlikte büyüme kararlılığının ifadesi olduğunu belirtti. Borçelik Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Mehmet Betil ise, hızla büyüyen otomotiv sektöründe gelecek dönemde 850 bin tonluk galvanizli sac ihtiyacı olacağını tahmin ettiklerini, bu yeni tesisle otomotiv sektörünün yanı sıra diğer sektörlere de daha rahat hizmet verme imkânı bulacaklarını kaydetti. Betil, 2008'in ikinci yarısında devreye alınacak yatırımla Borçelik'in 900 bin ton galvanizli sac ve 700 bin ton soğuk sac üretebilleceğine işaret etti.