Borçlanma yetkisi dört kat artacak, harcamalar kısılacak

Borçlanma yetkisi dört kat artacak, harcamalar kısılacak
Borçlanma yetkisi dört kat artacak, harcamalar kısılacak

Harcama kalemlerine getirilen kısıtlamayla özel hastanelere yapılan ödemeler, ilaç kullanımındaki aşırılıklar önlenecek.

IMF ile görüşmeler çerçevesinde, sağlık ve taşıt harcamalarını da kapsayacak şekilde bütçedeki çeşitli harcama kalemleri kısılıyor

ANKARA - Merkezi Yönetim Bütçesi’ndeki borçlanma yetkisi dört katına kadar artırılıyor. Sağlık ve taşıt harcamalarını da kapsayacak şekilde bütçedeki çeşitli harcama kalemleri kısılıyor. Gider sistemine ilişkin kanun taslağıyla 2009 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’ndaki borçlanma yetkisi de yükseltiliyor. Taslakta bütçe açığına ilişkin revizyona paralel olarak, ‘Hazine’nin bütçedeki borçlanma yetkisinin dört katına kadar çıkarılması’ öngörülüyor. Maliye Bakanlığı yetkilileri, ekonomik büyüklüklerle ilgili revizyon sonrasında, bütçe açığı rakamının 49 milyar TL’ye yükseltildiğine dikkat çekerek, “Hazine’nin borçlanma yetkisinin dört katına kadar artırılmasıyla söz konusu açığın finansman sorunu gideriliyor” dedi.
Bu arada taslakta çeşitli harcamalara ilişkin teknik düzenlemeler de bulunuyor ve Anayasa Mahkemesi’nin daha önceki kararları doğrultusunda, 2009 Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nda yer alan ancak bütçeyle doğrudan ilgisi olmayan çeşitli kalemler, ilgili kanunlara taşınıyor. Öte yandan ekonomi yönetimi, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile görüşmeler çerçevesinde, faiz ve personel harcamaları dışındaki bazı gider kalemlerini de kısmaya hazırlanıyor. Bu doğrultuda harcama kalemleri tek tek gözden geçirilirken, yeni tasarruf tedbirlerinden sağlık harcamalarının da etkilenmesi bekleniyor.

Özel hastanelere mercek

Özel hastanelere ödemelerle ilaç kullanımındaki aşırılıklar önlenecek. Bütçede talebi artırmayan, kısa vadede verimlilik yaratmayan gider kalemlerinde kısıntı yapılacağını kaydeden bir ekonomi bürokratı, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:
“Burada sağlık harcamaları da gözden geçirilecek. Özellikle özel hastanelerdeki tetkik ve tedavi giderleriyle ilaç kullanımında, son iki yılda alınan önlemlere rağmen hâlâ istismar ve haksız ödeme olduğunu düşünüyoruz.
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yeni yazılım programıyla hangi hastanede, kimin hangi işlemlerden geçirildiği, hangi doktorun kimden ne kadar tetkik ve tahlil istediği, kime ne kadar ilaç yazdığı tek tek izlenmeye başlandı. Aynı şey ilaç kullanımı için de geçerli. Bunun da disipline edilmesi gerekiyor ve biz de bunu yapacağız. Taşıt harcamaları da tasarruf edilecek kalemler içinde bulunuyor. Bütçedeki gider kalemleriyle ilgili çalışmamız sonucunda, nerede, ne kadar tasarrufa gidileceği net olarak ortaya çıkacak.” (aa)