Borçlar gelirin yüzde 26'sını geçti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, hane halkının (ailelerin) finansal kesime olan borçlarının bu yılın ilk altı ayında yüzde 43 artarak 56 milyar YTL'ye ulaştığını açıkladı.

ANKARA - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, hane halkının (ailelerin) finansal kesime olan borçlarının bu yılın ilk altı ayında yüzde 43 artarak 56 milyar YTL'ye ulaştığını açıkladı. BDDK,
ailelerin borcunun harcanabilir gelirlerine oranının da yüzde 26'ya yükseldiğine dikkat çekti. BDDK'nın yayımladığı Finansal Piyasalar Raporu'nda hane halkının bankalara olan borcunda 2003'ten itibaren belirgin artış görüldüğü vurgu-landı. Raporda, 2004'te 18.1 milyar YTL olan brüt tüketici kredisi ve taksitli kartı borç bakiyesinin 2005 sonunda 38.9 milyar YTL'ye, bu yıl haziran sonunda 56 milyar YTL'ye yaklaştığı vurgulandı.
Buna göre 2002 yılında yüzde 4.3 olan hane halkı borçluluk oranı, 2006'nın ilk yarısında yüzde 26.1'e çıktı. Raporda son aylarda bireysel kredi faiz oranlarında artış yaşandığı ve kredi kartı faiz oranlarının yatay seyrettiğine dikkat çekilerek, "Kredi kartı borç bakiyesi, taksitli kredi kartı alacaklarının oranı ve kredi kartı alacaklarının takibe dönüşüm oranı artış eğilimindedir" denildi.
Rapora göre, Mayıs-Haziran 2006 döneminde, faiz ve kurlardaki dalgalanmaya rağmen sektör yaklaşık 5 milyar YTL net kâr elde etti.