'Borçlar sıfıra indirilemez'

Devlet Bakanı Ali Babacan, bu yıl Hazine'nin 200.3 milyar YTL borç ödeyeceğini, bunun için 154.4 milyar YTL iç, 18.2 milyar YTL ise dış borçlanmaya gidileceğini açıkladı.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, bu yıl Hazine'nin 200.3 milyar YTL borç ödeyeceğini, bunun için 154.4 milyar YTL iç, 18.2 milyar YTL ise dış borçlanmaya gidileceğini açıkladı. IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun toplanması için önşart olan üç yasa taslağı konusunda topu CHP'ye atan Bakan Babacan, TMSF'nin 'batık bankalar' için çıkarılan özel tertip iç borçlanma senetleri nedeniyle Hazine'ye olan borçları konusunda "Bir kısmı ödenecek, bir kısmı ise kapatılmayacaktır" dedi.
Bakan Babacan dün bir toplantı düzenleyerek Hazine'nin 2004 finansman programı ile gerçekleşmeleri ve 2005 hedefleri konusunda bilgi verdi. Bir ülkenin ya da Türkiye'nin borçlarını sıfıra indirmesi gibi bir şeyin söz konusu olmayacağını söyleyen Bakan Ali Babacan, önemli olanın borç yükünün GSMH'ya oranının makul seviyede bulunması ve borçların çevrilebilirliği olduğunu söyledi.
Dış borç 23.8 milyar YTL
Bakan Ali Babacan daha sonra 2005 hedeflerini anlattı. Buna göre, Hazine bu yıl 176.5 milyar YTL iç, 23.8 milyar YTL dış olmak üzere toplam 200.3 milyar YTL borç ödeyecek. Toplam borcun 152.5 milyar YTL'si anapara, 47.8 milyar YTL'si ise faiz ödemesinden oluşacak. Bu yıl nakit bazlı faiz dışı fazladan 25.5 milyar YTL, özelleştirmeden ise Hazine kasasına girecek paranın 1.5 milyar YTL olması bekleniyor. Toplam borçlanma dışı kaynakların ise 27.6 milyar YTL olması öngörülüyor. Bu yıl iç borç çevirme oranının ise yüzde 87.5 olması hedefleniyor.
Hazine bu yıl 18.2 milyar YTL dış, 154.4 milyar YTL iç olmak üzere 172.6 milyar YTL borçlanacak. Uluslararası piyasalardan tahvil ihracı yoluyla da 5.5 milyar dolar borçlanma öngörülüyor. Öte yandan, yeni stand-by kapsamında IMF'den 4.2 milyar dolar, Dünya Bankası'ndan ise 900 milyon dolar program kredisi kullanılacak.
Enstrüman çeşitlenecek
Borçlanma enstrümanlarının çeşitlendirileceğini de söyleyen Babacan, yeni enstrümanların neler olduğuna yönelik soruya ise, "Varlığa dayalı menkul kıymet ihracına ilişkin düzenlemeye son şekli verildi ve Başbakanlığa gönderildi. Gelir ortaklığı senedinin yasal mevzuatı hazır. Piyasa şartlarının uygun olması durumunda bu ihraç yapılır. Bu tamamen taleple ilgili" dedi. Babacan, Maastricht kriterlerine ilk uyumun 2006'da olacağını belirterek, söz konusu yılda bütçe açığının yüzde 3'e, 2007'de ise kamu borç stokunun GSMH'ya oranının yüzde 60'ların altına ineceğini kaydetti.
Bakan Ali Babacan, toplantıda, 2004 yılı finansman durumu ve gerçekleşmeleri konusunda da bilgi verdi. Buna göre, geçen yıl, 167.9 katrilyon iç, 16 katrilyon lira dış olmak üzere 183.9 katrilyon liralık borç ödendi. Bunun 148.4 katrilyon lirası iç, 11.1 katrilyon lirası dış borçlanma, 25.4 katrilyon lirası ise borçlanma dışı kaynaklarla sağlandı. Uluslararası sermaye piyasalarına 5.75 milyar dolar tahvil ihraç edildi. İç borç çevirme oranı yüzde 88.4 oldu.
2004'te faiz giderlerinden 9.6 katrilyon lira tasarruf sağlandığını açıklayan Ali Babacan, "Bu da bütçe açığının aynı miktarda düşük gerçekleşmesini sağladı" dedi. Öte yandan, geçen yıl 20.1 katrilyon olarak öngörülen FDF yıl sonu itibarıyla 24.4 katrilyon lira oldu. Bakan Babacan, 2004 yılında, kamu net borç stokunun Gayrı Safi Milli Hasıla'ya (GSMH)
oranının bir önceki yıla göre 6.5 puan azalarak, yüzde 64-65'e inmesini beklediklerini ifade etti.
Müzakereciliğe yanıt yok
Bakan Babacan, başmüzakereci olmak isteyip istemediğine yönelik bir soruya ise net yanıt vermekten kaçındı. Bu konuların sürekli gündemde olmasının piyasalara etkisinin sorulması üzerine ise Babacan şu yanıtı verdi: "Bizim 3 yıla ait detaylı bir programımız açıklandı. Tüm politikalar ve yaklaşımlar kişiler ve kurumların değil, AKP'nin politikalarıdır".
Müdahaleye güvence
Önceki gece Turizm Yatırımcıları Derneği'nin toplantısına katılan Ali Babacan bir soru üzerine Merkez Bankası'nın bundan sonra aşırı oynaklık sebebiyle döviz piyasasına yönelik yaptığı doğrudan müdahaleleri, sadece 'istisnai' durumlarda yapacağını ve piyasaya doğrudan müdahale etmekten mümkün olduğu kadar uzak duracağını söyledi.
Yapısallarda top CHP'ye atıldı
Bakan Babacan, IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun toplanması için önşart olarak kabul edilen Gelir İdaresi, Bankacılık ve Sosyal Güvenlik yasa
tasarıları konusundaki sorular üzerine ise topu CHP'ye attı. Babacan, CHP'yi Genel Kurul çalışmalarını yavaşlatmakla suçlarken, partinin kurultayı nedeniyle ocak ayında Meclis'in açık tutulmamasını istediklerini söyledi. Babacan, İcra Direktörleri Kurulu'nun toplanamamasının finansman programını etkilemeyeceğini savundu. Babacan, "1 ay önce olmuş, 1 ay sonra olmuş. Uzun vadeli hedeflerden sapma olmadıktan sonra bir sorun olmaz. Güncel olaylarla gündemin meşgul edilmesini doğru bulmuyorum. Bundan sonraki süreçte yapısal reformlar daha çok AB ve Dünya Bankası ile yürütülecek ve IMF şartı olmaktan yavaş yavaş çıkacak" dedi.
TMSF borcu silinebilir
Babacan, bir soru üzerine TMSF'nin batık bankalardan yüzde 100 tahsilat yapmasının mümkün olmadığını belirterek, "Hiç olmazsa bir kısmı ödenecek, bir kısmı ise kapatılmayacaktır" dedi. Babacan, batık bankaların dışarıdan dolarla borçlandığını, TL cinsi tüketici kredisi verdiğini belirterek, "El konulan dönemde dolar ve avro yüksekti. Şimdi tüketici kredilerinden alınan paralarla bu borçların kapatılması mümkün değildir. Bunu sadece banka sahiplerinin hortumlamaları olarak düşünmemek lazım" dedi. "TMSF'nin bu kadar yüklü bir borç ile devam etmesi mümkün değildir" diyen Babacan, TMSF'nin Hazine'ye olan borcunun silinebileceği imasında bulundu. Gazetecilerin 'yani borçlar silenecek mi?' şeklindeki sorularına ise Babacan, "Karşılıklı olarak görüşüp borç sorununun çözülmesinden bahsediyorum" yanıtını verdi.