'Borcu ödemezseniz gaz ithalatı durur'

Başta Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin gaz dağıtım şirketi EGO olmak üzere, kamudan alacakları 6 milyar dolara ulaşan Botaş, alacaklarını tahsil edemediği için artık doğalgaz ithal edemez noktaya ulaştığını belirtti.

ANKARA - Başta Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin gaz dağıtım şirketi EGO olmak üzere, kamudan alacakları 6 milyar dolara ulaşan Botaş, alacaklarını tahsil edemediği için artık doğalgaz ithal edemez noktaya ulaştığını belirtti.
Enerji Bakanlığı ve Hazine'ye 16 Ekim'de yazı gönderen Botaş, EÜAŞ ve EGO gibi kuruluşlardan yıllardır gaz bedellerinin tahsil edilememesi nedeniyle oluşan nakit sıkıntısını aşabilmek için bankalardan kullanılan kredilerin 1.7 milyar YTL'ye ulaştığını belirtti. Şirketin ödemelerini gerçekleştirebilmek için yeni kredi kullanması gerektiği, ancak bankalardaki kredi limitinin dolmak üzere olduğu ifade edilen yazıda, bu durumda bir süre sonra doğalgaz ithalat bedelleri için kredi kullanılmasının mümkün olmayabileceği kaydedildi.
Botaş'ın yazısında, gaz bedelinden kaynaklı dış borçlar ödenemezse kış aylarında ciddi doğalgaz krizi yaşanabileceği uyarısında bulunurken, bunun yalnızca gaz ithalatının durmasına yol açmakla kalmayacağı, kredi kuruluşları nezdinde Türkiye ve Hazine'nin itibarının darbe alacağı hatırlatıldı.
EGO ile anlaşamadı
Botaş'ın EGO'dan yaklaşık 900 milyon YTL, EÜAŞ'tan 7.5 milyar YTL alacağı bulunuyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gerçek borçlarının Botaş'ın talep ettiği rakam değil, 100 milyon YTL'nin altında olduğunu, bunun için de uzlaşmaya varmak üzere olduklarını belirtmişti. Gökçek'in borçlara karşılık Ankara'da Temelli ve Yenikent gibi bölgelerde arsa verme önerisi Botaş tarafından kabul görmedi. Alacaklarını tahsil edemeyen Botaş, bir süredir personelin maaşları için bankalardan kredi kullanmak zorunda kalıyor. Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu geçen yılki raporunda, sorunun bir an önce çözülmesini istemişti.
Enerji Bakanlığı yetkilileri ise sadece Botaş'ın değil, enerji KİT'lerinin birbirlerine borç ve alacaklarının 1.5-2 milyar YTL'lik nakitle çözümlenebileceğini, zira yüksek gibi görünen rakamların esasen faiz yürütülmesinden kaynaklandığını savunuyor.