'Borcumu erken ödeyeceğim'

TMSF tarafından el konulan Toprakbank'ın eski sahibi Halis Toprak, fon ile aralarında yapılan anlaşmada haksızlığa uğradığını öne sürdü ve diğer batık bankalarla yapılan anlaşmaların karşılaştırılmasını istedi.

İSTANBUL - TMSF tarafından el konulan Toprakbank'ın eski sahibi Halis Toprak, fon ile aralarında yapılan anlaşmada haksızlığa uğradığını öne sürdü ve diğer batık bankalarla yapılan anlaşmaların karşılaştırılmasını istedi.
Bankanın zarara uğratılmasıyla ilgili İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Toprak'ın da aralarında bulunduğu 10 sanık katıldı. Sanıklar, geçen celse Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan ve Toprak Off-Shore'dan grup şirketlerine aktarılan 99 trilyon liralık krediyle ilgili 'zimmet' suçlamasına karşı savunma yaptı.
Birçok bankadan kredi kullandığını, bunların yüzde 10'unun kendi bankasından olduğunu belirten Toprak, aldığı kredilerle yatırım yaptığını anlattı. Toprak şunları söyledi: "99 trilyonluk kredinin 48 trilyonunu ödedim. Geri kalan 51 trilyon için yüzde 1400 faizle borçlandım. Borcu vadesini beklemeden ödeyeceğim."
'Üç yıldır sürünüyorum'
Türkiye'de 23 sanayi tesisi kurduğunu anlatan Toprak, "Bundan sonra yatırım yapmam. Allah yazdıysa bozsun. Üç yıldır sürünüyorum. Yurtdışı yasağı nedeniyle hammadde almaya gidemiyorum" diye konuştu. TMSF ile yaptığı son anlaşmada haksızlığa uğradığını iddia eden Toprak, "Bayındır Holding ve Çukurova ile TMSF'nin yapmış olduğu anlaşmalar karşılaştırıldığında benim aleyhime maddeler bulunuyor" dedi. Mahkeme, Halis, Mehmet Toprak ile beş sanık hakkında yurtdışına çıkış yasağının kaldırılması talebini olayın oluş şekli ve özelliği ile yargılamanın bulunduğu aşamayı dikkate alarak reddetti ve duruşmayı erteledi.