Borsa bayram yaptı

Başta ABD ve Avrupa olmak üzere Brezilya'nın da dahil olduğu gelişmekte olan ülke piyasalarında gözlenen genel yükselişten payını alan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, bayramı erken karşıladı.

İSTANBUL - Başta ABD ve Avrupa olmak üzere Brezilya'nın da dahil olduğu gelişmekte olan ülke piyasalarında gözlenen genel yükselişten payını alan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, bayramı erken karşıladı. Endeks, cuma günkü kapanışına göre 925 puan yükselişle günü 31 bin 963 seviyesinden tamamladı.
Kimi analistler, borsanın seyrini 'Abartılı iyimserlik' diye yorumlasa da yurtiçinde önemli beklentisi olmayan borsa, döviz ve bono gibi alternatif piyasaların sakin seyrinden destek alarak yurtdışına paralel hareket etti.
İMKB'ye 2.5 gün tatil
Bayram tatili nedeniyle çarşamba günü tek seans yapılacak borsada, perşembe ve cuma günü ise piyasa kapalı olacak. Dolayısıyla bu hafta sermaye piyasaları 2.5 gün açık. Kısa haftanın ilk gününde, genele yayılmayan ve işlem hacmiyle desteklenmeyen çıkış, yurtdışı piyasalardaki genel trende bağlandı. Gün içinde 32 bin 91 puana çıkan endeks, bu seviyelerden gelen satışlarla günü 32 binin altında kapattı. Piyasa açısından 32.400-32.500 dirençlerin önemine işaret eden uzmanlar, bu seviyelere ulaşamayan çıkışların tepki alımı olacağını söylüyor. Nitekim dünkü yükselişe rağmen dün borsadaki işlem hacmi 808 milyon YTL'de kaldı.
FED ve enflasyon izlenecek
Piyasalar açısından kısa sürecek haftada iki önemli gelişmeden de söz etmek gerekli. Bugün, ABD Merkez Bankası FED'in faiz toplantısı var. Ancak Türkiye saatiyle geç saatlerde açıklanacağı için piyasalara tam yansıması beklenmeyen FED'in kısa vadeli faizlerini 0.25 puan artırması ise beklentiler dahilinde. Ancak bankanın ileriye yönelik, enflasyon tehdidine ilişkin açıklamaları her zamanki gibi önem taşıyor. Bu arada 3 Kasım'da açıklanacak ekim ayı enflasyonunda mevsimsel yükseliş dikkate alındığı için sürpriz beklenmiyor. Buna karşılık haftaya 9 Kasım'da açıklanacak AB'nin Türkiye İlerleme Raporu, 8 Kasım'daki TC Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, piyasaların yönü açısından belirleyici olacak.