Borsa çıktı dolar düştü

Piyasalar rahatlıyor

Dalgalanmanın etkilerini üzerinden atan Türkiye'ye bir destek de uluslararası yatırım bankası Merril Lynch'ten geldi. Banka 'Piyasalara para girişi eğilimi var' tespiti yapınca İMKB, 720 puan yükseldi, dolar 1.53 YTL'ye geriledi.

İSTANBUL - Bir süredir yurtdışı piyasalara endeksli seyir izleyen Türk piyasaları, uluslararası yatırım bankası Merrill Lynch'in raporuyla moral buldu. Türkiye'nin de dahil olduğu gelişen piyasalara para girişi eğiliminin yeniden belirdiği bir dönemde, söz konusu raporun olumlu havayı desteklediği belirtildi. Taze para girişinin gözlendiği İMKB'de endeks, 720 puan artışla 35.984'e yükseldi. Yabancı satışlarının etkili olduğu döviz piyasasında dolar, dün 1.5200 eşiğinin de altını deneyip günü 0.9 YKr düşüşle 1.5300 YTL'den kapandı. Sınırlı hareketin gözlendiği bono piyasasında ise 16 Temmuz 2008 vadeli gösterge tahvilinin faizi, 0.16 puan düşüşle yüzde 20.28'e gevşedi.
Dolar, 1.5200 YTL'nin altını gördü
Dünya borsalarında sert düşüşlerin nedeni olan küresel faizlerdeki artış eğiliminin hız kesmiş görünmesi, ABD Merkez Bankası Başkanı'nın son konuşmasında, faiz artışının sonuna gelindiğine dair sinyal olarak algılanması, İsrail'in Lübnan'a saldırısının Ortadoğu'ya yayılmayacağı görüşünün kuvvetlenmesi gelişmekte olan piyasalara destek verdi. Uzmanlar, Rusya, Brezilya gibi gelişen piyasalarla birlikte Türkiye'ye de para girişinin olduğu ifade edildi.
Tanınmış yatırım bankası Merrill Lynch'in raporunun da desteklediği borsada, bankacılık ve holding hisselerinin başı çektiği alımlar dikkati çekti. Analistler, yabancılarla çalışan kurumlardan gelen alımların piyasaya para girişinin göstergesi olduğunu söyledi. 26 Mayıs'tan bu yana ilk kez 1.5200 YTL'nin altına inen doların değer kaybında ise Londra kaynaklı satışlar etkili oldu.
İşte piyasaları coşturan rapor
Uluslararası yatırım bankası Merrill Lynch dün yayımladığı raporda Türk avrotahvillerini underweight'ten (düşük ağırlıktan) market weight'e (piyasa ağırlığına) yükselttiğini açıkladı. Başka deyişle bir önceki raporunda müşterilerine portföylerdeki Türk menkul kıymetlerinin ağırlığını azaltın önerisinde bulunan Merrill Lynch dünkü raporunda al önerisinde bulundu. Banka nedenlerini ise şu şekilde sıralandı:
"Öncelikle piyasalardaki dalgalanma karşısında alınan tedbirler pozitif. Bu, dalgalanın etkilerini sınırladı. YTL kayıplarının bir bölümünü geri aldı ve kısa vadede stabil kalacak gibi görünüyor. İkincisi, IMF'nin 3. ve 4. gözden geçirmeleri tamamlaması için her şey hazır. Bu durumda IMF 28 Temmuz'da 1.8 milyar dolarlık krediyi serbest bırakacak. Üçüncüsü Meclis tatilde olduğu için politik gerginlik azaldı. Dördüncü olarak, hükümet eylül ayında yeni bir AB uyum paketini Meclis'e göndermeyi planlıyor. Son olarak, global atmosfer zorlu ve belirsiz ancak FED Başkanı Bernanke'nin son açıklamalarının ardından kısa vadede bir şok riski azalmış görünüyor."