Borsa da bayram günü

Tatil yaradı

Üç günlük tatilin ardından hızlı başlayan İMKB, kapalı olduğu dönemde yükselen yurtdışındaki borsaların etkisiyle 947 puan artıp günü 40 bin 591'den kapandı. Dolar, 1 YKr'lik düşüşle 1.4540 YTL'ye indi.

İSTANBUL - Bayram tatili borsaya yaradı. Resmi tatil nedeniyle üç gün kapalı kalan borsa, bu sürede yüzde 2.5-3'e varan oranlarda değer kazanan yurtdışı piyasalarla aradaki farkı kapatabilmek için adeta sıçrama yaptı. 17 Mayıs'tan bu yana ilk kez 40 binin üzerinde seans kapanışı yapan İMKB'de endeks, dün 947 puan yükselerek 40 bin 591'den günü tamamladı. Alternatif piyasalar olan döviz ve faiz cephesinde de olumlu hava vardı. Serbest piyasada 1.4540 YTL'ye kadar düşen dolar, YTL karşısında 1YKr değer kaybetti. 13 Ağustos 2008 vadeli tahvilin faizi, yüzde 20.53'e gevşedi.
Yüksek enflasyon tehlikesini kontrol altına almış görünen ABD ekonomisinde, büyümenin sürmesi, hem gelişmiş hem de gelişen piyasalarda borsalara destek verdi. İMKB'nin kapalı olduğu üç günde, ABD'de Dow Jones'un yükselerek 12 bini aşma çabasını sürdürmesi, Asya ve Avrupa borsalarında da değer artışını tetikledi. "Piyasalarda genel yön olumlu" diyen bir piyasa analisti, hem Türkiye'ye hem de diğer gelişen piyasalara para girişi olduğunu, bunun da endeksi yukarı çektiğini söyledi.
Dow Jones 110 yıllık tarihi zirvesinde
20 Ekim'de 110 yıllık tarihinde ilk kez 12 binin üzerine çıkarak rekor kıran Dow Jones'un yükselişinde, Amerikan şirketlerindeki yüksek kâr beklentilerinin ve enerji fiyatlarında gerilemenin etkili olduğunu belirten piyasa analistine göre işler tam da merkez bankalarının istediği senaryoya uygun gelişiyor. Yani ekonomide sert bir duraklama yaşanmadan enflasyon tehlikesi azalmış görünüyor. Nitekim, yorumculara göre ABD Merkez Bankası, 5.25 seviyesindeki kısa vadeli faizlerini son toplantısında değiştirmezken enflasyon tehlikesine de 'daha az kaygılı' vurgu yaptı.