Borsa da halka açılacak

Borsa da halka açılacak
Borsa da halka açılacak
İMKB'nin yeni başkanı İbrahim Turhan, 1 trilyon liralık piyasa değerinin yanı sıra borsanın da halka açılmasını hedefliyor

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ( İMKB ) Başkanlığı’nı Hüseyin Erkan’dan dün devralarak borsanın 6. başkanı olan İbrahim Turhan, yeni dönem için iddialı hedefler belirledi. Dün düzenlenen devir-teslim töreninde konuşan İbrahim Turhan, İMKB’nin anonim şirket statüsünü kazanması ve bunun ardından da halka arzının gerçekleştirilmesinin, yönetimin öncelikli hedefleri arasında en önemlilerinden biri olacağını söyledi.

Turhan, İMKB’nin İstanbul Finans Merkezi projesinde merkezi bir rol oynaması gerektiğini, etkin ve etkili olmak zorunluluğu bulunduğunu, bunun da yönetimin öncelikli hedefi olacağını söyledi. 2015 yılının sonuna kadar İstanbul’u en azından bölge ülkelerinde uluslararası standartları sağlayan şirketlerin menkul kıymetlerinin alınıp satılacağı bir yer haline getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Turhan, “Ben inanıyorum ki 2012 yılı için 1,5 trilyon liralık milli gelir hedefi olan Türkiye ’nin borsasının da en az 2015 yılı sonuna kadar kapitalizasyonunu 1 trilyon liraya çıkarması lazım. Böyle bir hedef belirlememiz lazım” dedi. İMKB’nin mevcut piyasa kapitalizasyonu 373 milyar TL seviyesinde bulunuyor.

İFM’nin omurgası borsa
Turhan, İMKB’nin vizyonuna bakıldığında, halka açık şirket sayısının ve piyasa değerinin Türkiye’nin potansiyelini yansıtır bir büyüklüğe ulaşmasını gördüklerini, böyle bir borsa olmayı hedeflediklerini belirterek, İstanbul Finans Merkezi (İFM) projesinin sadece finansal bir proje olmadığını, aynı zamanda Türkiye’nin merkez ülke olma vizyonunu da tamamlayacak bir proje olduğunu söyledi. İMKB’nin yeni başkanı Turhan, “Bu projenin omurgasını teşkil edecek olan İMKB olmalı” dedi.

Belirledikleri hedeflere ulaşmak için İMKB’nin de yapısal değişimini ve dönüşümünü gerçekleştirmek zorunda olduklarının altını çizen Turhan, “İMKB’nin anonim şirket statüsünü kazanması ve bunun ardından da halka arzının gerçekleştirilmesi, yine yönetimimizin öncelikli hedefleri arasında en önemlilerinden birisi olarak her zaman yer alacaktır” dedi.

Desteklenme talebi
Ortaya koyduğu vizyonun bir hayli iddialı olduğunun farkında olduğunu ifade eden Turhan, “Tabii ki İMKB ve iştirakleri olarak tek başımıza bunu hayata geçirmemiz mümkün değil. Bununla birlikte bizden önceki yöneticilerimizin, bizden önceki borsa yönetimlerinin bugüne kadar bu istikamette gerçekleştirmiş oldukları son derece önemli başarılar, başta SPK olmak üzere kamu otoritelerinin sergilediği son derece yapıcı anlayış, bunun sonunda doğan sıcak işbirliği ortamı, dayanışma ortamı bizim de bu noktada en büyük dayanağımızı teşkil ediyor. Başta Sayın Başbakanımız ve Sayın Başbakan Yardımcımız Ali Babacan olmak üzere, siyasi iktidarın bu konularda ortaya koyduğu kararlılık ve bize verdiği güçlü destek de vizyonumuzu hayata geçirmemizi mümkün kılacak en önemli unsurlardan biri diye düşünüyorum” dedi.
Görevi Turhan’a devreden eski İMKB Başkanı Hüseyin Erkan görevi devralan İbrahim Turhan’a çok iyi yetişmiş personel ve iyi bir ekipleri bulunduğunu söylediğini ifade ederek, “Gözüm arkada kalmadan bu emaneti devrediyorum” dedi.

İbrahim Turhan’ın hedefleri
İMKB anonim şirket statüsü kazanıp halka arz edilecek.

İMKB’nin piyasa kapitali-zasyonu 2015 sonuna kadar 1 trilyon liraya çıkarılacak.

İMKB, İstanbul Finans Merkezi Projesi’nde merkezi rol oynayacak.

Yabancı menkul kıymetler pazarı geliştirilecek.

Diğer borsalarla stratejik ortaklıklar gerçekleştirilecek.

Tahvil-bono piyasasında türev ürünler arttırılacak.

Bölgesel ödeme sistemlerinde İMKB anahtar kuruluş olacak. (radikal)

 

bigPara.com