Borsa ekimde reel getiri şampiyonu

Bu yılın ekim ayında, finansal yatırım araçları arasında en yüksek reel getiriyi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) endeksi sağladı. Yıllıkta ise yatırımcısına en çok kazandıran külçe altın oldu.
Borsa endeksi ekim ayında...

ANKARA - Bu yılın ekim ayında, finansal yatırım araçları arasında en yüksek reel getiriyi İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) endeksi sağladı. Yıllıkta ise yatırımcısına en çok kazandıran külçe altın oldu.
Borsa endeksi ekim ayında, üretici fiyatları (ÜFE) bazında enflasyondan arındırıldığında yüzde 2.04, tüketici fiyatları (TÜFE) bazında ise yüzde 1.21 reel getirisiyle yatırımcısının yüzünü güldürdü. Yıllık değerlendirmelerde ise külçe altın ÜFE bazında yüzde 30.25, TÜFE bazında da yüzde 31.39 ile yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), seçilmiş finansal yatırım araçlarının ekim ayı itibarıyla reel getiri oranlarını açıkladı. Buna göre ekim ayında tüketici fiyatları (TÜFE) bazında enflasyondan arındırıldığında mevduat faizi yatırımcısına yüzde 0.13 reel getiri sağlarken, dolar yüzde 1.25, avro yüzde 2.14 ve külçe altın da yüzde 4.22 oranında kaybettirdi. Ekim itibarıyla son bir yıla bakıldığında ise en fazla reel getiriyi, külçe altın sağladı. Bunu borsa endeksi, mevduat faizi ve avro izledi. Söz konusu bir yılda TÜFE bazında indirgendiğinde, külçe altın yüzde 31.39, borsa endeksi yüzde 7.47, mevduat faizi yüzde 5.11, avro yüzde 4.20 oranında yıllık reel getiri sağlarken, dolar yüzde 0.80 oranında yatırımcısına kaybettirdi.