Borsa 'Finans'ın satışıyla coştu

İMKB Finansbank'ın Yunanlı NBG ile hisse satışı için masaya oturduğunun açıklanmasıyla yüzde 2.6 prim yaptı. Finansbank hisselerinin Yunan bankaya piyasa değerinin üzerinde fiyata satılacağı beklentisi...

İSTANBUL - İMKB Finansbank'ın Yunanlı NBG ile hisse satışı için masaya oturduğunun açıklanmasıyla yüzde 2.6 prim yaptı. Finansbank hisselerinin Yunan bankaya piyasa değerinin üzerinde fiyata satılacağı beklentisi, diğer bankacılık sektörü hisselerine alım getirince endeks günü 1117 puanlık yükselişle 44 bin 28 puandan tamamladı.
İMKB Başkanlığı, basındaki haberlere istinaden açıklama talebiyle Finansbank'ın hisselerini dün geçici olarak işleme kapattı. Borsada zaten olumlu havanın hâkim olduğunu söyleyen bir yetkili, "Önerilecek yeni Merkez Bankası başkanının Cumhurbaşkanı'nın veto etmeyeceği bir isim olacağı beklentisi borsayı rahatlatıyor. Devlet Bakanı Ali Babacan'ın 2006 içinde başka bir sektörde vergi indirimi olmayacağını söylemesi de IMF kaygılarını azalttı. Bu olumlu beklentilere bir de Finansbank'ın piyasanın üzerinde fiyattan satılacağı haberleri eklenince İMKB'de güçlü çıkış yaşandı" dedi.
İMKB'yi yukarı taşıyan bankacılık endeksi günü yüzde 3.97 primle tamamladı. En yüksek prim yabancılarla ortaklık müzakereleri süren Denizbank ve Akbank'ta yaşandı. Denizbank günü yüzde 6.84, Akbank ise 6.19 primle kapattı.