Borsa İstanbul'u uçuran 'Herif' Hintli bir yatırımcı

Borsa İstanbul'u uçuran 'Herif' Hintli bir yatırımcı
Borsa İstanbul'u uçuran 'Herif' Hintli bir yatırımcı
Borsa İstanbul'da bazı günler 450 milyon dolara varan hacimde işlem yapan ve "Herif" lakabıyla anılan gizemli yatırımcının Londra merkezli bir hedge fonun Hintli yöneticisi olduğu belirtiliyor.

RADİKAL - Borsa İstanbul’un son aylardaki çıkışının perde arkasındaki isim olan ‘Herif’ lakaplı yatırımcının kimliğinin belirlendiği bildirildi. Habertürk gazetesinin haberine göre, Borsa İstanbul’da bazı günler 450 milyon dolara varan işlem yapan “Herif”, Londra merkezli bir hedge fonun Hintli yöneticisi…

Hintli fon yöneticisinin özel bir yazılımla oluşturduğu gizli algoritma sistemiyle işlem yaptığı belirtiliyor. Habere göre Hintli fon yöneticisinin Türkiye’de toplam 1.5 milyar dolar civarında yatırımı bulunuyor.

Peki bu Hintli fon yöneticisi ne yapıyor?

‘Herif’i ilk kez gündeme getiren Bloomberg’in haberine göre bu gizemli yatırımcı, karmaşık formüllerden oluşan bir algoritma sistemiyle yani makine ya da robot işlem denilen işlemlerle piyasada çok sert hareketlere neden oluyor. 

‘Herif’ ilk olarak 1.5 yıl önce ortaya çıkmıştı. AK Portföy’den fon yöneticisi Kerem Baykal, herifin yaptığı işlemlere ilişkin “Züccaciye dükkanında fil var” diyor. Baykal, "Oyundaki herkesten çok parası var. Borsayı her yere çekebilir" ifadesini kullanıyor.

bigPara.com