Borsa Mart 2014'ten beri en düşük seviyesinde

Borsa Mart 2014'ten beri en düşük seviyesinde
Borsa Mart 2014'ten beri en düşük seviyesinde
Yılsonu nedeniyle piyasada hacimler oldukça azalırken; bir süredir gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha iyi bir performans gösteren dolar/TL teknik seviyenin düşük hacimle kırılmasıyla 14 Ekim'den beri ilk kez 2.96'yı aştı. Dolar, TL karşısında 2,9650'yi test ederek 6 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü. BIST 100 endeksi, yüzde 2,87 değer kaybederek 70.280,34 puan ile 31 Mart 2014 tarihinden bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi.

Yılsonu nedeniyle işlem hacimlerinin oldukça azaldığı piyasada ABD Merkez Bankası'nın gelecek haftaki faiz kararı öncesi gelişmekte olan piyasalarda satış baskısı devam ederken, dolar/TL 6 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeyi gördü, gösterge tahvil faizleri de yükseldi.

Fed öncesi EM'lerdeki baskı devam ederken dolar/TL 6 Ekim'den beri ilk kez 2.9695'i gördü.

Fed'in 15-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştireceği toplantıda yaklaşık 10 yıllık aradan sonra faiz artırımına gideceği beklentisi gelişmekte olan ülke para birimlerinin son dönemde dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Bir süredir gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha iyi bir performans gösteren dolar/TL de bugün teknik seviyenin düşük hacimle kırılmasıyla en son 6 Ekim'de gördüğü 2.9695 seviyesini test etti.

Bu sabah güne 2.92 civarında başlayan dolar/TL, saat 1702'de 2.9600/2.9605 seviyesinde işlem gördü. Sabah saatlerinde 3.06'nın hemen altında olan sepet bazında TL aynı saatte 3.1086/3.1103, 3.1950 civarındaki euro/TL ise 3.2541/3.2565 seviyesinden işlem görüyor.

TL bugün dolar karşısında yüzde 1.25 değer kaybederken, gelişmekte olan para birimlerini genelinde de bir değer kaybı yaşandı. Rand yüzde 2.5'in üzerinde, real yüzde 1.7, ruble ise yüzde 1.2 değer kaybetti.

Bankacılar "önemli bir teknik seviye" olarak gösterdikleri 2.9350 seviyesinin kırılması sonrası düşük hacim nedeniyle hızlı bir yükseliş yaşandığını ve ABD Merkez Bankası (Fed) öncesi gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskılarının devam ettiğini söylediler.

Reuters haber ajansına göre, dün hisse senetlerinde, teknik seviyelerden gelen satışlar ve açıklanan reform paketinin beklentileri karşılamamasının bir araya gelişiyle yüzde 3'e yakın kayıp yaşanmıştı. TL ise aynı satış baskısını göstermemişti.

TL dolar karşısında yüzde 0.85 değer kaybı ile gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde görülen yüzde 0.9'lık değer kaybına paralel bir seyir izledi.

DOLAR NEDEN YÜKSELDİ?
ALB Menkul Değerli analisti Enver Elkan, "Fed’in faiz artırmasına kesin gözüyle bakılan bu haftada yabancı fonların gelişmekte olan ülkelerden çıkışları; Rusya, Güney Afrika ve Türkiye başta olmak üzere hızlanmıştır. Türkiye’nin riskli hikayesi bir kenara bırakılacak olursa, Fed haftası öncesinde gelişen piyasalarda genel olarak sermaye çıkışları endişelerinin yer etmesi, fonların fiyat ayırt etmeksizin çıkış eğilimi göstermesine neden oldu. Türkiye’den geçen hafta gelen makro verilerin iyi olmasına rağmen, risk algısının bu gibi nedenlerden dolayı yüksek kalması TL’nin değer kaybetmesine neden oldu. Aynı zamanda her gelişmekte olan ülkenin kendine özgü makro dengesizlik, finansal istikrarsızlık, siyasi ve jeopolitik risk gibi olumsuz hikayeleri, bu gibi risk algısının çok yüksek olabileceği bir döneme denk geld" dedi. 

HAM PETROL 6 YILIN DÜŞÜĞÜNDE
ABD ham petrolünün vadeli fiyatı 36,13 dolara inerek şubat 2009'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. 

 

bigPara.com