Borsa rekorla kapandı

Piyasalar dün AB'ye ilişkin gelişmelerle dalgalandı. Sabah 'dip' yapan borsa, öğleden sonra kaygıların azalmasıyla günü 34.300 puanlık rekorla bitirdi.
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Mali piyasalara damgasını dün Avrupa Birliği vurdu. Türkiye için 3 Ekim'de başlaması planlanan müzakere sürecinin yol haritası niteliğindeki çerçeve belgesinde Avusturya'nın ayrıcaklıklı ortaklık seçeneği konusunda ısrarcı tutumu Türk mali piyasalarında ciddi dalgalanmalara neden oldu. Öğle saatlerinde borsa 32.412 puana kadar gerilerken, yabancıların bono satıp döviz alımı yüzünden dolar 1.3700 YTL'yi, faiz ise 15.80'i aştı.
Ancak öğleden sonra AB konusunda ABD'nin devreye girmesi üzerine moraller düzeldi. Bu arada Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik'in resmi olmayan ancak 'Türkiye için imtiyazlı ortaklık mesele değil' sözleri de piyasalardaki toparlanmaya destek oldu.
Borsadan rekor kapanış
Sabah çok sert tepki veren piyasalarda hızlı bir toparlanma yaşandı. ABD desteğine en hızlı tepkiyi ise yine İMKB verdi. Borsa günü son dakika alımlarının da etkisiyle 967 puan yükselişle 34.300 puan seviyesinden kapatarak yeni bir rekora imza attı. İlk seansı 'taş gibi düşerek' 32 bin 450 puandan kapatan borsa böylelikle dün ikinci seans tam 1850 puan yükselmiş oldu. Borsanın fırtınalı günün sonundaki değer artışı cuma kapanışa göre ise 967 puan idi.
Alternatif piyasalar olan döviz piyasasında 1.3700 YTL'yi aşan dolar kuru günü 0.1 YKr değer kaybıyla 1.3490 YTL'den tamamladı. Bono faizleri ise valörlü işlemlerde yaşanan toparlanmanın etkisiyle günü 0.03 puan düşüşle yüzde 15.26'dan kapattı.
AB'ye ilişkin olumsuz bir gelişme yaşanmaması durumunda yükseliş trendinin sürmesi bekleniyor. Acar Menkul Değerler araştırma müdürü Zeynel Balcı'ya göre Türkiye'nin AB üyelik sürecinin umulan biçimde gelişmesi halinde endeks 35.000-36.500 puanı test edecek. Halen İMKB'deki hisse senetlerinin yüzde 65.9'u yabancı yatırımcıların elinde bulunuyor. Ve her geçen gün bu artıyor. Dün yabancılardan ciddi destek alımı geldiğini söyleyen Balcı, "Türkiye'de büyük portföyleri var. Bu nedenle alımlarının sürmesini bekliyorum. Ancak 36.500'ü kısa vadede aşması zor görünüyor. Çünkü borsa bu beklentiyle mevcut seviyelere gelmişti. Yeni beklenti bulunamazsa 35.000'i aşsa bile 36.500 dirençlerini aşması zor görünüyor" dedi.
Önce satıp sonra aldılar
Alternatif piyasalar olan faiz ve dövizde dün sert fiyat hareketleri yaşandı. Sabah AB'ye ilişkin kaygıların etkisiyle yerli ve yabancı bazı yatırımcıların hacimsiz işlemleri yüzünden faiz ve kurlar yükselişe geçti. Kurların 1.3700 YTL'yi, bono faizlerinin 15.5'i aştığı saatlerde bazı yabancı kurumlardan bu kez tam tersi bonoda alım ve dövizde satış geldi. Bu arada Avusturyalı Bakan Plassnik'in açıklaması da yabancı alımlarıyla birleşince toparlanma hızlandı.
Öğleden sonra kur ve faizin seviyesini alım için uygun bulan bazı yabancı fonların Londra'dan döviz satıp bono almasıyla piyasada sert fiyat hareketi yaşandığını söyleyen bir bankacı, "Yabancıların dün genelde panik işlemine rastlamadık. Bazı Türkiye riskini almak istemeyen sınırlı sayıdaki yerli ve yabancı yatırımcı ise dün sabah saatlerinde işlem yapmıştı. Piyasa tıpkı 17 Aralık'taki gibi tepki verdi. Önce AB'ye ilişkin olumsuz karar çıkacağına ilişkin kaygıyla satışlar gözlendi ardından gelen olumlu haberlerin de desteğiyle hızlı toparlanma" dedi.
Dün açıklanan ve beklentilere yakın gerçekleşen enflasyon rakamının ardından piyasadaki faiz indirimi beklentisi de kuvvetlendi. Halen bononun gecelik getirisinin düşük olduğunu başka deyişle negatif fonlama yapıldığını söyleyen bir bankacı şöyle konuştu:
"Halen 7 Mart 2007 vadeli tahvilin gecelik faizlere (O/N) göre getirisi yüzde 13.85. Oysa ki gecelik faizler yüzde 14.25'de. Yani negatif fonlama yapılıyor. Piyasalar Merkez Bankası'ndan bu ay başlamak üzere yılbaşına kadar her ay bir faiz indirimi bekliyor. Bu daha şimdiden bono faizlerine yansıdı. Benim beklentim ise ekonomideki toparlanmanın yanı sıra AB süreciyle birlikte yabancı fonların Türkiye'ye ilgisinin artması ve bunun da bono faizlerindeki düşüşü desteklemesi."