Borsa skandalı intihar ettirdi

Usulsüz işlemleri yüzünden Tokyo Borsası'nı sarsan Japon Livedoor şirketiyle iş yapan aracı kurumun üst düzey yöneticisi otel odasında intihar
etti.

TOKYO - Asyanın en büyük piyasası olan Tokyo Borsası internet şirketi Livedoor'un hafta başından buyana açtığı yaraları sarmaya çalışırken, dün de öğleden sonraki seansını muhtemel yoğun satışlara karşı bir önlem olarak yarım saat kısa tuttu. Buna karşın Tokyo Borsası günü yüzde 3.16 yükselişle kapattı. Bu arada Livedoor'dan yapılan açıklamada şirketteki denetimlerde muhasebe kayıtlarıyla ilgili bir usulsüzlüğe rastlanmadığı ifade edildi.
Livedoor soruşturması sürerken, geçtiğimiz günlerde olaylarla ilişkisi olduğu gerekçesiyle ofisi basılan H.S. Securities adlı aracı kurumun 38 yaşındaki başkan yardımcısı Hideaki Noguchi Okinawa'da bir otel odasında ölü bulundu. Polis ölüm sebebinin büyük olasılıkla intihar olduğunu belirtti. Soruşturma kapsamında sorgulanan Noguchi, Livedoor'un kurucusu Takafumi Horie'nin yakın arkadaşı olarak biliniyor. Olayın ortaya çıkmasının ardından bir basın toplantısı düzenleyen H.S. Securities Yönetim Kurulu Başkanı Hideo Sawada da Noguchi'nin intihar ettiğini doğruladı. Tokyo Borsası ise önümüzdeki günlerde işlem sayısının dört milyonu geçmesi durumunda işlemleri durduracaklarını açıkladı.
Bu arada dün Tokyo Borsası'ndaki çıkış, petroldeki hafif gerileme üzerine dünya borsaları günü çıkışla kapattı. Hareketi izleyen İMKB, 1022 puan yükselişle 43.645'e çıktı. (Radikal, Reuters)