Borsa Telsim'de fiyatı düşük buldu

Telsim satışına ilişkin yüksek tutulan beklentiler, dünkü ihalede karşılanmayınca İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 460 puan düşerek günü 37 bin 741 seviyesinden tamamladı.

İSTANBUL - Telsim satışına ilişkin yüksek tutulan beklentiler, dünkü ihalede karşılanmayınca İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 460 puan düşerek günü 37 bin 741 seviyesinden tamamladı. Önceki gün, Telsim'le ilgili 5 milyar dolardan 10 milyar dolara kadar değişen rakamlara bağlı olarak prim yapan borsa 4 milyar 550 milyon dolarlık fiyatı sevmedi. Ancak uzmanlar Telsim'in fiyatının 'iyi' olduğunu ifade ediyor.
Borsanın değer yitirmesinin bir diğer nedeni de Turkcell hisselerinin fiyatının düşmesiydi. Dünyanın en büyük GSM operatörü Vodafone'un Türkiye'ye girmesi, Turkcell'in yeni dönemde zorlu bir rekabetle karşılaşacağı beklentisini oluşturdu. Uzmanlara göre bu gelişme Turkcell'in kârlılığını da olumsuz etkileyebilir. Bu beklentiyle de dün Turkcell hisselerine yoğun satış geldi. İMKB'nin en büyük şirketlerinden Turkcell'in yüzde 7.5 değer yitirmesi endeksi de aşağıya çekti.
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda ortalama değer kaybı yüzde 1.2 olurken, piyasadaki toplam işlem hacmi 1.28 milyar YTL olarak gerçekleşti.