Borsa varant pazarına kavuştu, açılışı İMKB-30 ve Garanti Bankası yapacak

Borsa varant pazarına kavuştu, açılışı İMKB-30 ve Garanti Bankası yapacak
Borsa varant pazarına kavuştu, açılışı İMKB-30 ve Garanti Bankası yapacak

İMKB Başkanı Erkan, SPK izin verirse varantların döviz, kıymetli maden, emtia, uluslararası endeksler gibi diğer varlık ve göstergelere dayalı da ihraç edilebileceğini söyledi.

Varant pazarı 13 Ağustos'ta İMKB 30 Endeksi ve Garanti Bankası ile açılışını yapacak. İkinci hafta İş Bankası ve Koç Holding'in katılımıyla varant sayısı 13'e ulaşacak. Piyasanın halen açığa satış ve vergi ile ilgili sorunları bulunuyor

İSTANBUL - Sermaye piyasalarında çeşitliliği artıracak yeni yatırım aracı ‘Aracı Kuruluş Varantları’ 13 Ağustos’ta İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda ( İMKB ) işlem görmeye başlayacak.
İMKB varant pazarında ilk dört varant Deutsche Securities İMKB-30 endeksi ve Garanti Bankası alım ve satım varantları olarak cuma günü işlem görmeye başlayacak. İş Yatırım Menkul tarafından ihrac edilecek varantların da sonbaharda işlem görmesi bekleniyor.
İlk varantların İMKB’de ihracı nedeniyle önceki gün akşam düzenlenen toplantıda konuşan İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, ilk hafta 4 varantla başlayacaklarını ikinci haftada ise İş Bankası ve Koç Holding varantlarının çıkacağını belirterek ilk iki haftada 13 varanta ulaşacaklarını söyledi. 

Vergi sıkıntısı var
Açığa satış kuralları, vergi gibi sıkıntılarla varant pazarının açıldığına vurgu yapan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, “Umarım ki herhangi bir duvara çarpmadan arkasını getiririz. Düzenleyici otoritenin başındaki yönetici olarak bu işe çok önem veriyoruz” dedi. Akgiray, “Bu sıkıntıların olmadığını varsayarsak fon yönetiminde, portföy yönetiminde çok işe yarayacak bir enstrüman” diye konuştu.
İMKB Başkanı Hüseyin Erkan da, varantlara ilişkin yürütülen çalışmaların sona erdiğini belirterek, Varant pazarını 13 Ağustos cuma günü açacaklarını söyledi.
Erkan, SPK tarafından yapılan düzenlemeyle aracı kuruluş varantlarının İMKB 30 endeksinde yer alan hisse senetlerine, İMKB endekslerine, SPK’ca uygun görülmesi halinde döviz , kıymetli maden, emtia, uluslararası endeksler gibi diğer varlık ve göstergelere dayalı olarak ihraç edilebilmesinin mümkün olduğunu anlattı.

Koç ve İş’in varantı yolda
Erkan, konuşmasında şu bilgilere de yer verdi: “Halihazırda borsamıza yapılan başvurulan dikkate alındığında 13 Ağustos itibarıyla İMKB 30 endeksi ve Garanti Bankası hisse senedine dayalı alım ve satım hakkı veren toplam 4 adet varant piyasada işlem görmeye başlayacak. Sonraki bir hafta içerisinde İş Bankası ve Koç Holding hisse senetlerine dayalı varantların da piyasada işlem görmesi beklenmekte. İkinci haftadan itibaren 4’ten 13’e çıkmayı hedefliyoruz.”
İş Yatırım Genel Müdürü İlhami Koç da, “Hala vergi, stopaj, BSMV ve KDV ilgili sorunlar var. Sonbahar gibi biz de ilk varantlarımızı ihraç etmeyi planlıyoruz” dedi. 

30 yıldır varant yapıyoruz
Deutsche Bank AG GME-CEEMA Başkanı Murray Roos da, 3 yıldan bu yana bu konu üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Deneyimlerimizle bu ülkedeki varant piyasasında başarılı olacağımıza inanıyorum” dedi.  Deutsche Bank’ın varant piyasasında 30 yıldan bu yana çalıştığını vurgulayan Roos dünyada ise varant pazarının son 10 yılda önem kazandığını yarım milyon ürün bulunduğunu yıllık cironun da 1 trilyon dolara ulaştığını açıkladı
Varantlar, İMKB’de piyasa yapıcılı olarak bir hisse senedi ya da borsa yatırım fonu gibi işlem görecek. Yatırımcılar, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası üyesi aracı kuruluşlar vasıtasıyla bu ürünlerin alım satımını yapabilecek.

Varant işlemi nasıl yapılır?
Varant örneğin bir hissenin altı ay sonraki fiyatını satınalma hakkıdır. Bir örnek vermek gerekirse:
Garanti Bankası üzerine bir alım varantı için vade altı ay fiyat ise 6.00 TL olsun. Bu varantın 22 Şubat tarihinde 0.75 TL olduğunu varsayalım. Alan kişi 31 Ağustos’ta 6.00 TL’den bir Garanti hissesi alma hakkı elde etti. Vade sonunda Garanti’nin piyasa fiyatı 6.00 TL’nin üzerindeyse ihracı yapan kuruluş varant sahibine aradaki farkı öder.
Örneğin 31 Ağustos’ta Garanti hissesi 8.50 TL. Deutsche varant başına 2.50 TL öder. Yatırımcının net kazancı başta ödediği 0.75 TL düştüğünde 1.75 TL olur. Eğer vade sonunda Garanti’nin fiyatı 6.00 TL veya altında olursa varant değersiz olur yatırımcı 0.75 TL’sini kaybeder. Bu alım varantı. Satım varantında ise yatırımcı hisse fiyatının düşeceğini düşünüp
benzer işlemi yapar. 

‘Varant’ta problem görmüyorum düzenlemeler geliyor’
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın (İMKB) anonim şirket gibi olacağını belirtti. Akgiray, İMKB varant pazarının açılması dolayısıyla düzenlenen toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Varant pazarına ilişkin yapılması beklenen düzenlemeler konusunda Akgiray, “Ben problem görmüyorum. Düzenlemeler geliyor” değerlendirmesinde bulundu.
Akgiray, bir gazetecinin, Borsa’da işlem yasağı bulunanlara yeniden işlem yapma hakkı verilmesine ilişkin sorusu üzerine, bunun bir af olmadığının altını çizerek şunları söyledi:  “Bu kişilerle ilgili mahkeme sürecinin sürüyor. “Suçları varsa mahkeme tabii ki takdir edecek. İşlem yasağını kaldırıyoruz. Ben Vedat’a işlem yasağı koyuyorum, Vedat gidiyor Ahmet ile anlaşıyor. Bunu ben engelleyemiyorsam ’Vedat’a işlem yasağı var’ demenin bir anlamı, etkisi var mı? İşlem hacmine etkisi olacağını sanmıyorum. Borsa açıldığından beri manipülasyon var, engelleyebildik mi? Hayır. Önemli düzeyde mi? Hayır. Ama çok konuşulan bir düzeyde. Bu gündemden çıksın diyoruz.”
İMKB kotundan çıkmak isteyen şirketlerin önünü açan düzenlemeye ilişkin de Akgiray, şunları söyledi: “Bu, İMKB’nin yürüteceği bir süreç. Biz sadece yolu açtık. İMKB şu anda herhangi bir gerekçeyle herhangi bir şirketi kottan çıkarabilir, buna yetkisi var. Çıkarken şirket mağdur olmasın ama yatırımcı da mağdur olmasın.”

‘İMKB ekimde A.Ş. olabilir’
SPK Başkanı Vedat Akgiray, İMKB’nin AŞ olmasına ilişkin bir soruyu da şöyle yanıtladı: “Ekim ayında o iş hallolacak gibi düşünüyoruz. Meclis açılsın. İMKB anonim şirket gibi olacak. Ondan sonraki adım özelleştirme olabilir de olmayabilir de. O çok önemli değil.” (Radikal)


  ETİKETLER:

  Borsa

  ,

  İMKB

  ,

  Döviz

  ,

  İstanbul