Borsa vurgununda beş tutuklama çıktı

Borsada manipülasyon ve spekülasyon yapılarak haksız kazanç elde edildiği iddiasıyla yürütülen soruşturma çerçevesinde tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen 23 kişiden beşi tutuklandı.

İSTANBUL - Borsada manipülasyon ve spekülasyon yapılarak haksız kazanç elde edildiği iddiasıyla yürütülen soruşturma çerçevesinde tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edilen 23 kişiden beşi tutuklandı.
Şişli Cumhuriyet Savcısı Mecit Ceylan tarafından tutuklanmaları talebiyle dün akşam saatlerinde Şişli Nöbetçi 6. Asliye Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen 23 kişinin sorguları tamamlandı. Bu kişilerden Mecnur Çolak, Yalçın Kaya, Mehmet Tahir Görpeoğlu, Can Dilmener ve Murat İlgeç, 'nitelikli dolandırıcılık', 'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak' ve 'karapara aklamak' suçlarından tutuklandı. 18 kişiyse tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Serbest bırakılanların yakınları sevinç gösterilerinde bulundu. Zanlıların, savcılık ve mahkemedeki ifadelerinde, haklarındaki iddiaları reddettikleri öğrenildi. Şişli Adliyesi'ne gönderilen 26 kişiden 3'ü, savcılıktan serbest kalmıştı.
Operasyon çerçevesinde gözaltına alınan 51 kişiden 25'i de önceki gün, savcı Mecit Ceylan'ın talimatıyla mahkemeye sevk edilmeden İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube Müdürlüğü'nden serbest bırakılmıştı. Serbest bırakılan kişilerin, vurgunda kimlikleri kullanılarak adlarına hesap açılan ve aracı kurumlarda çalışarak vurgun yapanların talimatına uyarak hisse alım ve satımı yapan kişiler oldukları öğrenildi.
Vurgunun beş lideri var
Polis soruşturmasına göre, borsada manipülasyon yaparak haksız kazanç sağlayan grubu sevk ve idare eden kişilerin eski Fenerbahçeli futbolcu Mecnur Çolak, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hakkında çeşitli kereler işlem yasağı getirilen Yalçın Kaya, Tahincioğlu ailesinin damadı borsacı Can Dilmener, Tahir Körpeoğlu, Murat İlgeç oldukları kaydedildi. Vurgunun elebaşlarının, hisse sahibi adına hisseyi manipüle ettikleri ve yaptıkları müdahalenin ardından hissenin fiyatının yükselmesinden elde edilen kârın yüzde 20'sini komisyon olarak aldıkları belirlendi. Manipülasyona konu olan şirketlerin sahipleri de operasyona katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınmıştı.
Borsada işlem gören ve bu kişiler tarafından manipüle edilen hisselerin tespiti için borsa uzmanları tarafından yürütülen inceleme sürüyor. Şu ana kadar yapılan incelemelerde, İMKB'de işlem gören 13 hisse senedi üzerinde bu kişiler tarafından manipülasyon yapıldığı tespit edildi. İMKB Başkanı Osman Birsen de hisse senedi vurguna konu olan şirket sayısının 13 olduğunu belirterek 'Ancak piyasadaki ağırlıklarının azlığı nedeniyle çok önemli bir etki yapmasını beklemiyorum' demişti.
Manipülasyon yapılan hisselerin sadece birinden yaklaşık 20 milyon YTL vurgun yapıldığının belirlendiği kaydedildi. Emniyet'teki sorgulama sırasında zanlılardan, aralarından eski futbolcu Mecnur Çolak'ın da bulunduğu 11 kişinin ifade vermeye yanaşmayarak susma haklarını kullandığı öğrenildi. Soruşturmayı yürüten üst düzey bir emniyet yetkilisi, basındaki haberlerin aksine mafyadan bazı isimlerin soruşturma dosyasında yer almadığını söyledi.
Bazı gazetelerdeki vurgunla ilgili haberlerde borsa vurgununda mafya liderlerinden Sedat Peker ve adamlarının yer aldığı ifade edilmişti.