Borsacılar ağır cezada yargılanacak

Borsada manipülasyon yapıldığı iddiaları üzerine gerçekleştirilen 'keriz silkeleme' operasyonuyla ilgili soruşturma tamamlandı.

İSTANBUL - Borsada manipülasyon yapıldığı iddiaları üzerine gerçekleştirilen 'keriz silkeleme' operasyonuyla ilgili soruşturma tamamlandı. Şişli Cumhuriyet Savcılığı 26 şüpheli hakkında 'cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak, nitelikli dolandırıcılık ve kara para aklamak' suçlarından altı yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle fezleke hazırladı.
Dosya Şişli'de ağır ceza mahkemesi olmadığı için İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilecek ve şüpheliler ağır ceza mahkemesinde yargılanacak. Şişli Cumhuriyet Savcısı Mecit Ceylan'ın hazırladığı 65 sayfalık fezlekeye göre, şüphelilerden Murat İlgeç ile Mecnur Çolak'ın telefon görüşmelerinden, borsada yasal olmayan işlemler gerçekleştirildiği anlaşıldı. Şüphelilerin yasadışı işlemlerle 20 milyon YTL kazanç elde ettiği saptandı.
Şüphelilerden Mehmet Tahir Görpeoğlu ile Mecnur Çolak'ın Şubat-Mart 2006 döneminde Boyasan'da gerçekleştirdikleri yasadışı işlemlerle
1 milyon 587 bin YTL kâr elde ettikleri, Lio yağ patronlarının hisselerinin satışından da 350-450 bin YTL arasında bir komisyon aldıkları belirlendi.
Fezlekede ayrıca grup liderlerinden Murat İlgeç, Can Dilmener, Mehmet Tahir Görpeoğlu, Mechur Çolak'ın bazı şirket patronlarıyla birlikte hareket ettikleri ve bu şekilde 4 milyon YTL'den fazla alım satım yapıp patronlardan 2.3 milyon YTL komisyon aldıkları da ifade edildi.