Borsada alarm

ABD, Japonya ve Avrupa'daki faiz artışları borsayı vurdu. Yabancıların kaçışıyla borsadaki üç günlük kayıp yüzde 8'i buldu. Dolar ise 1.357 YTL'yle bu yılın en yüksek seviyesine geldi.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Başta ABD olmak üzere avro bölgesi, Japonya gibi gelişmiş ülkelerde gündeme gelen faiz artışları, gelişmekte olan ülke borsalarını vurdu. Global fonların gözdesi durumundaki Rusya, Brezilya, Türkiye gibi ülkelerin borsalarında dramatik düşüşlere neden olan para kaçışının paniğe dönüşmesinden kaygı duyuluyor. Yabancıların öncülük ettiği satışlarla hızla kan kaybeden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda, üç günlük kayıp yüzde 8.6'yı buldu. 43 bin desteğini de aşağı kıran endeks, bin 549 puan kayıpla günü 42 bin 340 seviyesinden tamamladı.
Faiz tedirginliğiyle başlayan ve çöküşe dönüşen düşüşte borsa, hafta başından bu yana 4 bin 26 puan kaybetti. Para kaçışını gösteren döviz talebi de hızlanarak sürdü. Dolar, YTL. karşısında bu yılın en yüksek düzeyine çıkarak bankalararası piyasada 1.3575 YTL'yi gördü. Döviz piyasasına göre sakin olan bono/tahvil piyasasında ise 5 Eylül 2007 vadeli gösterge kâğıdı, 0.10 puan artışla yüzde 13.54'ten el değiştirdi.
Depremin nedeni ABD
Pazartesi günü başlayan ve gelişmekte olan ülke piyasalarında kâr satışlarıyla kendini gösteren para kaçışının ateşleyicisi, Amerika'nın 10 yıllık tahvillerinde görülen faiz artışları oldu. ABD Merkez Bankası FED'in kısa vadeli faizlerdeki artışları sürdüreceğine yönelik beklentilerin güçlenmesi, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırım kararı ve son olarak Japonya'da faiz politikasında değişikliğin gündeme gelmesi, gelişmiş ülkelerde faizlerin yükselme eğilimini gündeme getirdi. Gelişmekte olan ülke piyasalarında kâbusun başlangıcı da bütün bu beklentiler oldu. Para çıkışı, hisse senedi piyasalarını vurdu. Gelişmekte olan piyasalara yaptıkları yatırımlarla büyük kazançlar sağlayan uluslararası fonların, daha güvenli gelişmiş ülke piyasalarına yöneleceği endişesiyle başlayan depremin nerede duracağı şimdilik kestirelemiyor. Avrupa'da hemen tüm borsalarda düşüş yaşandı. Rusya borsası yüzde 5.5, Brezilya yüzde 1.5, Arjantin yüzde 1 değer kaybetti.
'Çıkış da hızlı olur'
Raymond James Yatırım Direktörü Hakan Avcı, borsalarda dramatik bir hal alan düşüşlerin 'mutlaka bir taban bulacağını' ifade etti. Avcı, global fonların kar realizasyonu yaptığını belirterek "Çok iyi getiriler sağlandı. Para kazananlar bunu realize ediyor" diye konuştu. Avcı'ya göre para çıkışı nedeniyle çok sert düşüşler yaşanmakla birlikte toparlanma da aynı hızla olacak.
ABD tahvillerindeki faiz yükselişini çok tehlikeli bulan Fortis Yatırım Araştırma Direktörü Muhittin Küley, artışın sürmesi halinde gelişmekte olan piyasalardaki para çıkışının artacağını savundu. Muhittin Küley, "ABD tahvillerinde oranın 4.90'lar seviyesine geldi yıllarda dünya piyasalarında kriz ortamları doğmuştu. Böyle bir durum gelişmekte olan ülke piyasaları için büyük risk yaratır" dedi.
3.9 YKr arttı
Dün yabancı alımlarla hızla yükselen dolar, Türk Lirası karşısında bu yılın en yüksek seviyesini gördü. Londra kaynaklı alımların güçlenerek sürmesi, bankalararası piyasada doları TL karşısında 1.3575 YTL'ye kadar yükseltti. Geçtiğimiz hafta 1.3000'un altını gören dolar, dün bankalararası piyasada gün içinde 1.3570-1.3575 seviyelerinden işlem gördü. Dolar serbest piyasada günü 1.7 YKr artışla 1.3480 YTL'den tamamladı. Böylece doların TL karşısında iki günde yaptığı prim 3.9 YKr'yi buldu. Bir bankacı yabancıların iki günde aldığı dolar miktarının 3 milyar dolar olduğunu söyledi.