Borsada 'Hayır' düşüşü

Yurtdışı piyasalardaki gelişmelere duyarlı borsayı, Avrupa'dan esen 'Hayır' rüzgârları sallıyor. Belli başlı borsalarda yüzde 1'i aşan kayıplar, dün İstanbul Borsası'na da yansıdı.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Yurtdışı piyasalardaki gelişmelere duyarlı borsayı, Avrupa'dan esen 'Hayır' rüzgârları sallıyor. Belli başlı borsalarda yüzde 1'i aşan kayıplar, dün İstanbul Borsası'na da yansıdı. Borsa endeksi, 413 puan düşüşle 24 bin 70 puana geriledi. Avro/dolar paritesinin dolar lehine değer kazanması ve yabancı bir bankanın alımları yüzünden dolar 0.8 YKr artışla 1.3720 YTL'ye ulaştı. Bono fiyasasında ise yüzde 17.75'le mevcut seviyelerini korudu.
29 Mayıs'ta Fransa'da yapılacak anayasa referandumunda 'Hayır' oylarının ağırlık kazanması, düşüş trendindeki İMKB'yi giderek daha fazla tedirgin ediyor. Mart ayından bu yana hızlı iniş-çıkışlar yaşayan İMKB'de bir süredir yurtiçindeki gelişmelerden çok yurtdışındaki gelişmeler belirleyici oluyor. ABD Merkez Bankası FED'in faiz artışı kararlarıyla dalgalanan piyasalarda bu kez gözler AB ile ilgili gelişmelere çevrildi. ABD ekonomisinin AB ülkelerine yönelik etkileri, FED'in faiz artışına bağlı iki bölge arasındaki faiz makasının açılması, son olarak önce 29 Mayıs'ta Fransa'da ardından Hollanda'da yapılacak AB Anayasası referandumu öncesinde 'hayır'cıların güç kazanması, olumsuz beklentilerin kaynağı diye sıralanıyor. Tüm bu gelişmelerin özetle ifadesi ise ABD'nin, dünya ekonomilerini olumsuz etkilemeye devam ettiği oluyor. Çünkü sözü edilen olası gelişmelerin sonuçları, doların değer kazanması, ABD'ye girecek sermayenin artması, gelişmekte olan piyasalardan para çıkışı biçiminde sıralanıyor.
Dün de borsanın değer kaybında, ABD'de açıklanan dayanıklı mal siparişlerine ilişkin veri, avro karşısında değer kazanan doların hareketinin yanı sıra ciddi düşüş yaşanan yurtdışı borsalar belirleyici oldu. Gedik Yatırım araştırma uzmanı Korhan Maldar, endeksin çıkış kanalı 1.7 cent desteğini kırmadığı sürece borsada sorun olmadığı görüşünde. Maldar'a göre borsada 22 bin 800 kanal desteği, 7 Nisan'dan bu yana kıramadığı 25 bin ise kanal direnci. Maldar, ara direnç olarak 24 bin 600, ara destek olarak 23 bin 800'ü verdi.
3 Mayıs bekleniyor
Yurtdışı piyasalardaki gelişmelere duyarlılığın sürdüğünü, özellikle ABD tahvillerindeki faiz hareketinin piyasada belirleyici olduğunu söyleyen bir piyasa uzmanı, kısa vadede 3 Mayıs'ta açıklanacak nisan ayı enflasyon verisinin ve aynı tarihte FED'in faiz toplantısının beklendiğini anlattı.
Ancak FED'den yine 0.25 puanlık bir indirim beklendiği ve o cephede sürpriz bir gelişmeye ihtimal verilmediği için iyimser hava daha baskın görünüyor.
Nisan ayı enflasyonu, beklentilere uygun 0.6-0.7 açıklanırsa, bu kez TC Merkez Bankası'nın 8 Mayıs tarihindeki Para Kurulu'ndan yarım puanlık faiz indirimi bekleniyor. Kaygı yaratan olası gelişme ise 29 Mayıs tarihinde Fransa'daki AB Anayasası oylaması. Piyasada bir süredir yabancıların bulunmadığını belirten bir bankacı, oylamada 'Hayır'cıların kazanmasıyla ciddi dalgalanma yaşanacağını söylüyor.