Borsada panik havası esti

Dış piyasalardaki gelişmeleri bahane ederek üç gündür düşen borsada dün, deprem vardı. Gün içinde 23 bin 874 puan kadar düşen borsa, yüzde 5.75 değer kaybıyla tarihi çöküşlerinden birini yaşadı.

İSTANBUL - Dış piyasalardaki gelişmeleri bahane ederek üç gündür düşen borsada dün, deprem vardı. Gün içinde 23 bin 874 puan kadar düşen borsa, yüzde 5.75 değer kaybıyla tarihi çöküşlerinden birini yaşadı. Kapanışa yakın toparlanan ve 24 bin 475'e yükselen endeksin, yine de önceki güne göre puan kaybı 855 oldu. Borsanın, cuma günkü kapanışına göre kaybı ise yüzde 11.23'ü buldu.
Hafta başında gelişmekte olan ülke borsalarında kaydedilen düşüşlerden etkilenen borsa, dünkü seyriyle dinamiklerinin farklı işlediğini ortaya koydu. Her düzeltme hareketinde, orta vadeli yükseliş trendini koruduğu söylenen İMKB'dee, trendin değiştiği ve 'düşüşe oynandığı' söyleniyor. Borsada dünkü düşüşle hisseler yüzde 3.38 değer kaybetti. İşlem hacmi ise 1.5 milyar YTL ile oldukça yüksekti.
Tek gerekçe: Spekülasyon
ABD tahvillerine gelen satışlar ve gelişmekte olan piyasalardan küresel fonların çıkacağı endişesiyle başlayan düşüş hareketi, dün panik havasına dönüştü. IMF'le yapılacak stand-by'ın imza aşamasının gecikmesi, Avrupa Birliği'nden gelen uyarılar, hatta yakın zamanda siyasi partilerde yaşanan milletvekili istifaları da dahil olmak üzere pek çok gerekçeyi 'düzeltme' için kullanan İMKB'de, gösterilen tek gerekçe vardı: 'spekülasyon'.
"Bu kez abartıldı" diyen bir piyasa uzmanı, "Borsası bizim kadar düşen gelişmekte olan ülke yok. Düşüşe oynayanlar var, küçük yatırımcı dikkatli olmalı" dedi. Dünkü çöküşü yorumlayan bir borsa analisti de, birden fazla olumsuz gelişmenin aynı zamana denk geldiğini belirterek bundan sonra 24 bin, 24 bin 500 bandının korunmaya çalışılacağını söyledi.
Dün değer kazanmaya devam eden dolar, sabah saatlerinde gevşek seyir izlemesine rağmen, öğleden sonra yükseldi ve günü 1.3320 YTL'den tamamladı. Gösterge kâğıdı 27 Eylül 2006 vadeli tahvilin faizi ise 0.27 puan artışla yüzde 16.63 oldu.