Borsada söz İstanbul'un

İstanbul borsada, toplam bireysel yatırımcı, yatırımcı sayısı ve portföy payı açısından Türkiye genelinde ilk sırada. Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği'nin (TSPAKB) yayımladığı...

İSTANBUL - İstanbul borsada, toplam bireysel yatırımcı, yatırımcı sayısı ve portföy payı açısından Türkiye genelinde ilk sırada. Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği'nin (TSPAKB) yayımladığı 'Sermaye Piyasası-2004' başlıklı yıllık raporunda, İMKB'ye yeni yatırımcılar katılmasına rağmen, hisse senetlerini satıp piyasadan çekilen yatırımcı sayısının çok daha fazla olduğu belirtildi.
Yabancıların borsadaki ağırlığının arttığına, yurtiçi kurumsal yatırımcıların çok düşük kaldığına işaret edilen raporda, 146 bin 256 gerçek kişinin, toplam bireysel portföylerin yüzde 91'ini ellerinde tuttuğu, 1106 kurumun ise toplam kurumsal portföyünün yüzde 99'una sahip olduğu ifade edildi.
Gençler İMKB'yi seçiyor
Rapora göre, yatırımcıların yaşı arttıkça hisse portföyü yükselirken, yatırımcıların önemli bölümünü 40 yaş altındaki erkekler oluşturuyor. Yabancı uyruklu yatırımcılar ise ağırlıklı olarak 40-59 yaş arasında. Hisse portföylerinin yüzde 82'si, yatırımcıların yüzde 70'ini barındıran ve İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ile Antalya'nın da yer aldığı 10 ilde yaşıyor. 566 bin 55 kişi ile bireysel yatırımcıların yüzde 30.8'i İstanbul'da ve toplam bireysel portföylerin yüzde 55.1'ini elinde bulunduruyor.
Yatırımcı başına en yüksek portföy değerinde İstanbul'u, Kayseri ve Rize izliyor. En düşük yatırımcı sayısı 993 kişi ile Ardahan ve 930 kişi ile Bayburt'ta. En düşük portföy değerlerine sahip iller ise Ardahan ve Hakkâri oldu. Toplam yatırımcı sayısı ise, nüfusun yüzde 2.6'sı düzeyinde seyrediyor.
İMKB'de toplam 2 milyon 20 bin adet hesaba sahip olan 1 milyon 850 bin yatırımcı var. Bakiyeli hesap sayısı 1 milyon, bakiyeli yatırımcı sayısı ise 887 bin 958.
Bakiyeli hesap oranı en yüksek iki il Karabük ve Uşak olurken, Gaziantep, Ağrı, Şırnak, Hakkâri'nin de dahil olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki bazı iller bakiyesiz hesap oranları en yüksek illeri oluşturdu.
Yabancı fonlar Türkiye'de
Rapora göre ilk 10 yatırımcı, toplam 4.9 milyar YTL'lik portföy ile hisse senetlerinin yüzde 13'ünü elinde tutuyor. En büyük portföye sahip ve hepsi tüzelkişi olan ilk 10 yatırımcının 9'u ise yabancı. Yabancılardan 6'sı fon, 3'ü banka ve aracı kurumlardan oluşuyor. 2004 başında ilk 100 yatırımcı toplam bireysel portföylerin yüzde 14'ünü elinde bulundururken, bu oran 2005'te yüzde 16'ya çıktı. İlk 10 bireysel yatırımcı 990 milyon YTL hisse senedi portföyüne sahip. Bin tüzelkişi ise tüm hisse senetlerinin yüzde 37.5'ini elinde tutuyor.
Bireysel yatırımcıların yüzde 17'si bireysel portföylerin yüzde 91'ine, 1 milyon YTL üzeri hissesi olan 980 kişi ise tüm hisselerinin yüzde 10'una sahip. TSPAKB raporuna göre, yabancı yatırımcıların işlem hacmindeki payları geçen yıl yüzde 12'ye çıktı.