Borsada yeni hedef 38 bin

Para girişi süren borsaya zirve dayanmıyor. FED tutanaklarından olumlu etkilenen ve yüksek prim yapan yurtdışı borsalarla paralel hareket eden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası...

İSTANBUL - Para girişi süren borsaya zirve dayanmıyor. FED tutanaklarından olumlu etkilenen ve yüksek prim yapan yurtdışı borsalarla paralel hareket eden İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, dün de 728 puan artışla günü 36 bin 907 seviyesinde zirveden tamamladı. Borsada işlem hacmi de 2 milyar YTL'yi aştı. 35 bin 800 direncinin hacimli geçildiğine işaret eden analistlere göre borsada kısa vadeli yükseliş trendi güç kazandı. Borsada yeni hedef 38 bin 250-500 olarak öngörüldü.
Yurtdışı dinamiklere bağlı hareketini sürdüren borsada, ikinci seansın ortalarında gelen haber sert düşüşe neden olduysa da kapanış tepki alımlarıyla yeni zirve seviyesinden oldu.
Suriye haberiyle sarsıldı
CNN Türk'te yayımlanan ve Suriye İstihbarat kaynaklarına dayandırılan habere göre Suriye ile ABD askerleri arasında çatışma olmuş ve 12 ABD askeri ölmüştü. Haberin yayımlanmasıyla 700 puan birden gerileyen borsa, gelen tepki alımları ve haberin Suriye tarafından yalanlanmasıyla yeniden toparlandı.
Gün içinde en yüksek 36 bin 917 puanı gören borsa, en düşük 36 bin 15 puana kadar gevşedi. Düşük seviyelerini koruyan faizlerin ve görece stabil hareket eden kurların seyrine bağlı olarak alternatif piyasalarda getirinin düşük olması, borsanın cazibesini artıran etken olarak görülüyor.
İMKB'de işlem gören hisselerin üçte ikisinin yabancı portföylerinde tutulduğuna, buna karşılık piyasaya yabancı ilgisinin sürdüğüne dikkat çeken Erciyes Menkul Kıymetler Araştırma Müdürü Tolga Arı, yabancıların bu yıl borsada net 3 milyar doların üzerinde alımları olduğunu söyledi. Borsadaki yükseliş trendinin yurtdışı piyasalara paralel olduğunu da hatırlatan Tolga Arı'ya göre Türkiye'nin kredi notunun artacağına ilişkin beklenti de piyasayı olumlu etkiliyor.