Borsadan 2005'e rekorlu merhaba...

Borsa, yılın ilk işlem gününü rekorla karşıladı. 'Ocak etkisi' kuralını bir kez daha doğrulayan borsa, 473 puan artışla 25.445'e ulaştı. Hisse senetleri ortalama yüzde 1.9 değer kazandı.

İSTANBUL - Borsa, yılın ilk işlem gününü rekorla karşıladı. 'Ocak etkisi' kuralını bir kez daha doğrulayan borsa, 473 puan artışla 25.445'e ulaştı. Hisse senetleri ortalama yüzde 1.9 değer kazandı.
17 Aralık'taki AB zirvesinin ardından, yabancı yatırımcıların tetiklediği alımlarla art arda zirve yapan ve yılı 24 bin 971 puanda, rekorla tamamlayan İMKB endeksi, yeni yıla da iyimser beklentilerle başladı. Sabah YTL tedirginliği yaşanmakla birlikte gün içinde hisse bazlı hareketler, özellikle yabancı girişine yönelik olumlu beklentiler, endeksin yönünde belirleyici oldu.
Bilançolar satın alınacak
Migros, Doğan Holding, Turkcell gibi beklentili hisse senetlerindeki hareketlerin yanı sıra bazı hisselerdeki portföy amaçlı alımlar, dün borsayı rekora taşıdı.
Yükselişi değerlendiren bir yetkili, satış baskısının az olduğunu belirterek gerek yerli gerekse yabancı yatırımcının ağırlıklı olarak alım yaptığını kaydetti.
Artık 'bilanço satın alma' döneminin başladığını hatırlatan bir yatırım uzmanı ise, yabancılar için de yeni pozisyonların alınabileceği geniş bir zaman diliminin başladığını söyledi. Öte yandan vergi dilimlerindeki indirimlere bağlı olarak küçük yatırımcılardan gelebilecek olası talepler de İMKB'deki iyimser havayı besleyen beklentiler arasında sayıldı. Ocak ayı ortalarına kadar piyasaların hareketli olacağını düşünen borsacılara göre endeksin seyrini etkileyecek gelişmeler arasında yeni stand-by'ı onaylayacak IMF İcra Kurulu toplantısı ve buna bağlı olarak kredi derecelendirme kuruluşlarından gelebilecek olumlu açıklamalar bulunuyor.