Borsalarda faiz mutluluğu

Avrupa Merkez Bankası'nın dünkü toplantısında faizlerini değiştirmemesi dünya borsalarını olumlu etkiledi. Başta Avrupa olmak üzere hisse senedi piyasalarındaki yükselişi İMKB de izledi.

İSTANBUL - Avrupa Merkez Bankası'nın dünkü toplantısında faizlerini değiştirmemesi dünya borsalarını olumlu etkiledi. Başta Avrupa olmak üzere hisse senedi piyasalarındaki yükselişi İMKB de izledi. İlk seans satıcılı olan İMKB, dövizdeki toparlanmanın da etkisiyle günü 313 puan yükselişle 35.698 'den kapattı.
Merkez Bankası'nın piyasadan 1 milyar YTL fazla parayı geri çekmesi ve Türk yatırımcıların satışlarına bağlı olarak öğle saatlerinde inişe geçen dolar ise günü 2.1 YKr düşüşle 1.5860 YTL'den kapattı. Dolar sabah 1.6100 YTL'ye kadar yükselmişti. Borsada dün yaşanan çıkışı tepki çıkışı olarak değerlendiren borsacılar, "İMKB dün hacimsiz bir çıkış yaşadı. Bir süre dar bantta hareketini koruyacak gibi görünüyor" yorumu yaptı. Analistlere göre, İMKB kısa vadede bir süre 34.500-36.500 işlem bandında dalgalanmasını sürdürebilir.
Avrupa'da faizler değişmedi
Yüzde 2.75 olan faizini değiştirmeyen Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, faiz artırımının görüşüldüğü toplantı sonrası yaptığı açıklamada, faizlerin hâlâ düşük olduğunu ve büyümenin ivme kazandığını belirtti. Analistler ECB'nin önümüzdeki dönemde faizi artıracağını düşünüyor.
Bu arada İngiltere Merkez Bankası da dün yüzde 4.5 olan faiz oranlarını beklendiği gibi değiştirmedi.