'Borsaya küstürülen yerli internetle döner'

Anadolu Grubu'na bağlı olan Alternatif Yatırım'ın genel müdür yardımcısı Murat Salar, Borsa'ya küsen yerli yatırımcının daha kolay ve hızlı olması nedeniyle internetten yapılan işlemlerle geri dönebileceğini söyledi.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Anadolu Grubu'na bağlı olan Alternatif Yatırım'ın genel müdür yardımcısı Murat Salar, Borsa'ya küsen yerli yatırımcının daha kolay ve hızlı olması nedeniyle internetten yapılan işlemlerle geri dönebileceğini söyledi.
Küçük yatırımcıların İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndan (İMKB) kaçmasının iki nedeni olduğunu belirten Salar, "Kriz yıllarında piyasa konusunda tecrübesiz olan küçük yatırımcılar, yanlış kararlar aldı. Yerlilerin küsmesinin bir başka nedeni de hisse sıraları kapanan şirket ve bankalar oldu" dedi.
Avrupa Birliği süreci ve siyasi gelişmelerin İMKB'yi son üç yıldır hızlı bir yükseliş trendi içine soktuğunu ifade eden Salar, buna rağmen yatırımcı adedinin azaldığına dikkat çekti. Salar şöyle konuştu: "Dünyada normalde sermaye piyasalarında pozitif getiri varsa teorik olarak yatırımcı adedinin de artması gerekir. Ancak ilginç şekilde Türkiye'de yurtiçi bireysel yatırımcı adedi azaldı. 2002'nin dokuzuncu ayında yurtiçi bireysel yatırımcının toplam işlem hacminden aldığı pay yüzde 73.5'ti. Bu oran 2005'in aynı döneminde yüzde 65.6'ya düştü."
2005'te yüzde 50 arttı
Borsada işlem hacmindeki yerli yatırımcı payının azalmasına karşın internetin payının arttığını kaydeden Salar, "Borsa yatırımcıları içinde internet kullanımı artıyor. İMKB'de internet üzerinden gerçekleşen işlem hacmi 2002'de 4.4 milyar YTL iken 2005'te 21 milyar YTL'ye çıktı. Bize göre yerli yatırımcı internetle Borsa'ya geri dönebilir" ifadesini kullandı.
Salar, İMKB'deki internet hacminin 2005'te yüzde 3'ten yüzde 4.6'ya çıktığını belirterek şöyle devam etti: "Burada yüzde 50'lik artış var. Artış oranı iyi ancak gelinen noktada yolun başındayız. Borsa'da bu oran 2010 yılından sonra yüzde 10'a çıkabilir. İnternet kullanımının Türk Telekom özelleştirmesinden sonra yaygınlaşacağını düşünüyoruz." Salar, İMKB'nin online işlem yapabilme konusundaki altapısının çok iyi olduğunu söyleyerek dünyadaki en hızlı sistemin uygulandığının da altını çizdi.
Hedef 3 milyar YTL
Alternatif Yatırım'ın internet hacminin 2005'te 500 milyon YTL olduğunu aktaran Salar, "Hedefimiz üç yıl içinde bu rakamı altıya katlayarak üç milyar YTL'ye yükseltmek" dedi. Kurum içindeki online işlem payının yüzde 13 seviyesine çıktığını söyleyen Murat Salar, hedeflerinin bu payı yüzde 25'e çıkarmak olduğunu açıkladı.
Salar, Alternatif Yatırım'ın nisan ayı boyunca online hisse senedi işlemlerinden komisyon almadığı 'Denemesi Bedava' kampanyasının amacına ulaşacağını aktardı. Murat Salar, "Küçük de olsa yatırımcı tabanını genişletmek istiyoruz. Kampanya ile yerli yatırımcıyı hedefliyoruz" diye konuştu.
Salar, kampanya ile geçmiş aylara göre hesap açılışlarında büyük sıçrama yaşadıklarını vurguladı. "Alternatif Yatırım'ın İMKB'de gerçekleşen online işlemler içindeki payı yüzde 2" diyen Salar, "Biz büyümek için interneti seçtik. Online işlemlerde pazar payımızı artırmak istiyoruz. Agresif tavır izleyeceğiz. Bundan sonra başka kampanyalar da gelecek" dedi.
Likit fonlar hâlâ ağırlıkta
Alternatif Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Salar, 2001 yılında 2 milyar YTL olan yatırım fonu büyüklüğünün bugün 30 milyar YTL' ye çıktığını söyledi. Dünyada yatırım fonları denilince gayrisafi milli hasılaya (GSMH) oranına bakıldığını belirten Salar, "Türkiye'de bu oran yaklaşık olarak yüzde 7. Gelişmiş ülkelerde yatırım fonları GSMH'nın yüzde 120'sine kadar çıkabiliyor" ifadesini kullandı.
Salar şöyle devam etti: "Türkiye'deki önemli bir eksiklik de likit fonların yatırım fonları içindeki payının hâlâ çok yüksek olması. Likit fonlar para için bir park yeridir. Hâlâ 20 milyar YTL'nin üzerinde likit fon var. 2001'de toplam yatırım fonu sektörünün yüzde 50'si büyük bölümü hisse senetlerinden oluşan A tipi fonlardı. Bugün ise yüzde 3-4'ü A tipi fon."
'Borsa 2006'yı 55 binle kapatır'
Murat Salar, İMKB'nin bugünkü şartlarla 2006'yı 50-55 bin puan aralığında kapatabileceğini belirtti.
Piyasalarda yılbaşından bu yana global riskin arttığını söyleyen Salar, "Dünyadaki global likidite, iki yıldır hisse senedi piyasalarına yöneldi. Global likidite piyasaların değerini yükseltirken aynı oranda büyük bir riski de beraberinde getiriyor. Bu paranın gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere kayma endişesi Türkiye'nin de içinde bulunduğu ülkeler için en büyük risktir" dedi.
Salar, petrol fiyatları, İran ve ABD ile ilgili gelişmelerin de yakından izlendiğini vurguladı. Türkiye'de yapısal önlemler alındığını söyleyen Salar, "Türkiye'nin en büyük riski cari açık. Bu cari açıkla uzun süre devam etmek çok zor" diye konuştu.
Bugünkü şartların sürmesi durumunda Türkiye'ye olan ilginin süreceğini aktaran Salar, "İMKB'de yaz aylarında hafif satış gelebilir. Ancak ana trend yukarı yönlü. Yıl sonunda borsanın 50-55 bin aralığında olacağını tahmin ediyorum" ifadesini kullandı.