'Borsayı İslami kurallara uygun yapıda yeniden oluşturacak model geliştirmeliyiz'

'Borsayı İslami kurallara uygun yapıda yeniden oluşturacak model geliştirmeliyiz'
'Borsayı İslami kurallara uygun yapıda yeniden oluşturacak model geliştirmeliyiz'
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Talat Ulussever, "Sadece İslami kurallara uygun hisse senetlerinin veya sukukların işlem gördüğü bir borsacılık yerine, tüm borsa faaliyetlerinin İslami kurallara daha uygun bir yapıda yeniden oluşturulacağı bir mekanizma, bir model geliştirmeliyiz" diye konuştu.

İSTANBULBorsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Talat Ulussever, "Sadece İslami kurallara uygun hisse senetlerinin veya sukukların işlem gördüğü bir borsacılık yerine, tüm borsa faaliyetlerinin İslami kurallara daha uygun bir yapıda yeniden oluşturulacağı bir mekanizma, bir model geliştirmeliyiz" diye konuştu.

Anadolu Ajansı'nın (AA) Medya Ortağı olduğu, Dünya Bankası Küresel İslami Finans Geliştirme Merkezi (GIFDC), Borsa İstanbul, İslam Kalkınma Bankası (IDB), İslami Araştırma ve Eğitim Merkezi (IRTI) ve Guidance Financial Group birliğiyle düzenlenen "İslami Ekonomi ve Finans 2015 Sempozyumu" başladı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile açılan sempozyum, Dünya Bankası Global İslami Finans Araştırmaları Merkezi'nden Zamir İkbal ile Boğaziçi Üniversitesi Finans Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ali Coşkun'un selamlama konuşması ile devam etti.

YÜKSEK BOYUTLARDAKİ BORÇLANMA KRİZE SEBEP

Ardından söz alan Ulussever, yaşanan son küresel finansal krizin nedenlerinin 2008 yılından bu yana hem akademik çevrelerde hem de piyasalar tarafından tartışılmaya devam edildiğini, genel görüşün finansal piyasalara ilişkin düzenleme ve denetleme eksikliklerinin krizin ana nedeni olduğunu dile getirdi. Büyük resme bakıldığında son 300-400 yıldır yaşanan tüm ekonomik ve finansal krizlerin temel nedeninin yüksek boyutlardaki borçlanma ve kaldıraca dayalı ürünler ile bağlantılı olduğunu aktaran Ulussever, "Hem küresel hem de ülkeler boyutundaki finansal krizlerin son 40 yılda hızla artmasının ve bulaşıcı bir karakter kazanmasının bu dönemde hızla artan finansallaşma olgusundan bağımsız olarak ele alınamayacağını düşünmekteyim" diye konuştu.

GELİR ADALETSİZLİĞİNİ AZALTMAYA YARDIMCI

Nasıl İslam'da zekat, sadaka gibi vasıtalarla refah ve kazancın paylaşılması teşvik ediliyorsa, ticaret ve yatırımlardaki olası refah ve kazancın da paylaşılmasının özendirildiğini aktaran Ulussever, tüm bu paylaşım şekillerinin gelir adaletsizliğini azaltmaya yardımcı olduğunu söyledi. Ulussever, "Sadece İslami kurallara uygun hisse senetlerinin veya sukukların işlem gördüğü bir borsacılık yerine, tüm borsa faaliyetlerinin İslami kurallara daha uygun bir yapıda yeniden oluşturulacağı bir mekanizma, bir model geliştirmeliyiz" diye konuştu. Ulussever, "İslami finans" yerine "İslam finansı" kavramının kullanılmasının daha doğru olduğunu düşündüğünü belirterek, "Referans noktası da dahil olmak üzere tüm sistemin İslami kurallara dayandığı bir modele dayanması gerekmektedir. Ayrı bir mevzuat olmadan, tam manasıyla İslamlaştırılmış bir bankacılıktan bahsedemeyiz" dedi. Benzer bir durumun sermaye piyasaları için de geçerli olduğunu vurgulayan Ulussever, mevcut finansal sistemin İslamlaştırılmasının bazı durumlarda yeniden ve orijinal bir model kurmayı gerektirirken, bazı durumlarda ise sadece var olanı değiştirmekle mümkün olduğunu söyledi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/143120814312082

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yok yok.. - anaximenes

  borsayı i komünal topluma uyarlayalım.. Herkesin eşit hisse senedi olsun mesela. En az bir kez düşen kağıtlar kapatılsın. Komünün onayı olmadan hiçbir kağıt yükselişe geçmesin. Şirketlerin satılması yasaklansın. Manipülasyon, spekülasyon, portföy, endeks, trend kavramları kullanımdan kalksın.. Nasıl? daha mantıklı değil mi.. Ya arkadaş kurban mı kesiyorsun nerenizden yumurtluyorsunuz bunları...

  olur - genco940

  cuma günü seansları kapatın, cumaya gidin. Allah kabul etsin. İstanbul borsası yabancı sermayeyide ilgilendirdiğinden onlarda bu vesile ile kendi mekanlarında ibadet etme imkanı bulurlar. Hatta meseleyi kökten halletmek için Perşembe günleri yarım gün, Cuma tam tatil Cumartesi hafta başı olsun olmaz mı? Daha başka parlak fikirleriniz varsa onları da birer not olarak verirseniz yorumlarız. Dinin bu kadar sağa sola bulaştırılması ile kıymet kazanmayacağından bihaber muhafazakar geçinen muhafazasını yitirmiş cemaati müslimin.