Borusan limanından rekor yükleme

Borusan limanından rekor yükleme
Borusan limanından rekor yükleme

Borusan Lojistik ve Çimtaş A.Ş. yüklemenin hatasız yapılabilmesi için üç günlük bir operasyon yaptı.

Türkiye limanlarında en hacimli ağır parça yüklemesi Gemlik'te bulunan Borusan Limanı'ndan yapıldı. Çimtaş Çelik üretimi basınçlı kaplar Alman gemisine yüklendi

İSTANBUL - Borusan Limanı, Türkiye limanlarından şimdiye kadar tek parça yapılan, en yüksek hacim ve ağırlıktaki yüklemeyi üstlendi. Çimtaş Çelik İmalat Montaj ve Tesisat A.Ş.’nin Angola LNG projesi için imal ettiği basınçlı kaplar Borusan Limanı’ndan, Alman bayraklı Anna Sofia isimli gemiye yüklendi.
Borusan Lojistik ve Çimtaş Çelik İmalat Montaj ve Tesisat A.Ş. yüklemenin hatasız ve eksiksiz gerçekleştirilebilmesi için üç gün süren bir operasyon yürüttü. 1.050 ton ağırlığında, 50 metre uzunluğunda ve 8,6 metre çaptaki en büyük tek parça ile 415’er ton ağırlığında, 18.6 metre uzunluğunda, 6.7 metre çapındaki diğer üç parça kusursuz bir operasyonla gemiye yüklendi.
Planlamadan operasyonun tamamlanmasına kadar tüm aşamalar yükleme öncesinde simüle edildi.
u kapsamda, liman girişi ve tesis içi yol güzergahı revize edildi, yol güzergahı üzerinde detaylı iyileştirmeler yapıldı. Yükleme öncesinde liman girişinde, yaklaşma köprü yollarında ve iskelelerde statik ve dinamik dayanımlar ile ilgili detaylı mühendislik çalışmaları yapıldı. Aynı zamanda operasyon öncesi gemi yanaşma ve operasyon simülasyonları gerçekleştirildi.
Borusan Lojistik Liman İşletmelerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Soy, Türkiye limanlarında şimdiye kadar gerçekleştirilmiş en büyük yükleme operasyonu ile ilgili şunları söyledi:
“Çimtaş İmalat Montaj ve Tesisat A.Ş Afrika’dan Uzakdoğu’ya, Amerika’dan Arap Yarımadası’na kadar dünyanın her tarafında bu tür kritik projelere imza atan çok değerli bir Türk firması ve bu konuda dünyadaki en rekabetçi bir iki firma arasında yer alıyor. Müşterilerine rekabet avantajı sağlamayı misyon edinmiş bir firma olarak, Türkiye için böylesine önemli bir projenin gerçekleşmesine katkı sağlamaktan dolayı büyük bir gurur duyuyoruz. Bu işin gerçekleştirilmesi birkaç yıla dayanan uzun bir planlama sürecinin ürünü.
İşbirliğimiz daha Çimtaş İmalat Montaj ve Tesisat A.Ş teklif verirken başladı ve yaptığımız analizlerde bu işin altından kalkabileceğimize beraberce karar verdik. Detaylı bir mühendislik çalışması sonucu projeyi gerçekleştirdik. Uzun yıllara yayılan işbirliğimizi güçlendirerek sürdürmeyi hedefliyoruz.” (Radikal)