Borusan'ın acı kaybı

Borusan'ın acı kaybı
Borusan'ın acı kaybı
Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, tedavi gördüğü İstanbul'da hayatını kaybetti.

 

Borusan Holding Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık, tedavi görmekte olduğu İstanbul ’da hayatını kaybetti. Türk sanayisinin gelişmesi için önemli çabaları olan Kocabıyık 88 yaşındaydı. Her fırsatta bu memlekete gönül borcu olduğunun altını çizen Kocabıyık, “Hayatım boyunca bunu ödemek için çalıştım” diyordu.

Türkiye ’nin önde gelen kuruluşlarından biri olan Borusan Holding kuran Kocabıyık’ın cenazesi yarın öğle namazının ardından Fatih Camii’nden kaldırılacak. 


BORUSAN'LA BÜTÜNLEŞEN BİR YAŞAM
1924’te Afyon’un Tazlar köyünde doğan Asım Kocabıyık, Borusan Holding’in kurucusu. Köyünde daha 6 yaşındayken çıkan Kocabıyık’ın daha öğrenciyken çivi ve pekmez sattığı biliniyor.
Asım Kocabıyık, babası Ahmet’in kurduğu İstikbal Ticaret T.A.Ş. isimli şirkette yönetim kurulu üyesi olarak görev aldığında henüz 20’li yaşlardaydı.
Demir-çelik ithalatı ve tarım ürünleri ihracatı yapan şirket ile Borusan’ın da temeli atılmış oldu.
1955 yılında ticari faaliyetlerinin yanı sıra, imalat işine de girdi. 
  
Asım Kocabıyık’ın yaşamı ile Borusan’ın gelişimi ile iç içe geçmiş durumdaydı. Borusan Grubu olarak zamanla büyüyecek sürecin başında ise 1958’de kurulan Borusan Boru yer aldı. 4 dönüm üzerindeki fabrikanın temeli İstanbul Sefaköy’de atıldı.
1964’e gelindiğinde ise Pendik’te su borusu imalatına başlandı. 1985 yılında ise bu tesisler Bursa Gemlik’e taşındı.
1980’li yıllara kadar sanayi alanında yoğunlaşan Borusan, 1984’te Borusan Oto aracılığı ile BMW, Rolls Royce, Land Rover marka otomobillerin ithalatı yapıldı.
Borusan Grubu bünyesinde, çelik, enerji, lojistik ve distribütörlük alanlarında faaliyet gösteren 14 şirket bulunuyor.

Kocabıyık'ın hayatından satırbaşları:

* 1924: Afyon’un Tazlar köyünde doğan Asım Kocabıyık’ın daha öğrenciyken çivi ve pekmez sattığı biliniyor. İlkokulu ve ortaokulun ilk 2 yılını Afyon’da okudu. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezuniyetini müteakip İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi’ne girdi, 1947’de mezun oldu.
* 1944: Kocabıyık, babasının kurduğu İstikbal Ticaret T.A.Ş. isimli şirkette yönetim kurulu üyesi olarak görev aldığında henüz 20’li yaşlardaydı. Şirket, Borusan Grubu’nun da çekirdeği oldu.
* 1952: Babası Ahmet Kocabıyık’ı yitirdi. Artık işleri bütün sorumluluğu 28 yaşındaki Asım Kocabıyık’ın omuzlarındaydı.
* 1954: Nurhan Kocabıyık ile evlendi. Bu evlilikten Ahmet, Zeynep ve Nükhet adlı üç çocukları oldu.
* 1958: 27 çalışanı ile sanayi sektörüne adım attı ve dönemin en ileri teknolojilerini kullanarak Borusan Boru Sanayi şirketini kurdu.
* 1970: Borusan Grubu Asım Kocabıyık’ın liderliğinde otomotiv sanayisine adım attı.
* 1972: Asım Kocabıyık, şirketlerini Borusan Holding A.Ş bünyesinde bir araya getirdi.
* 1976: Türkiye için çok önemli bir yatırım olan Borusan Boru Gemlik tesisleri faaliyete geçti.
* 1984: Borusan BMW’nin Türkiye distribütörü oldu.
* 1992: Asım Kocabıyık Borusan Kocabıyık Vakfı’nı kurdu.
* 2001: Asım Kocabıyık, yönetim kurulu başkanlığı görevini oğlu Ahmet Kocabıyık’a devretti.


İş dünyası yasta

*Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: Hayatını kaybeden Borusan Holding'in Kurucu ve Onursal Başkanı Asım Kocabıyık için, “Asım Kocabıyık, girişimciliği ve sosyal sorumluluk anlayışıyla rol modeldi" dedi. 
 * Türkiye İhracatçı Birlikleri Başkanı Mehmet Büyükekşi: Gerçekten Türk sanayisinin duayenlerinden, saygı değer bir insandı. Başımız sağolsun. Özellikle yaptıkları yatırımlarla Türk sanayisinde büyük bir çığır açtı. Umarım bundan sonra da yatırımlarına devam ederler.
* Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir: Türkiye’nin gururu olan duayen sanayicilerimizden biriydi. Yurtiçi ve yurtdışında yaptığı yatırımlarla girişimcilik timsali ve aynı zamanda hayırsever çok iyi bir insandı. Mekanı cennet olsun.
* Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar: Son derece üzüntü duydum. Allah rahmet eylesin. Türkiye demir-çelik sektöründe duayen bir isimdi. İş dünyası çok şey öğrendi ondan. Birçok gence ufuk açtı.
* Okan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bekir Okan: Üniversitemizin Danışma Kurulu Üyesi, Türk iş dünyasının duayenlerinden Asım Kocabıyık’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. İş dünyasına kattığı değerleri, başarılarını, bu ülke için verdiği emeği unutmayacağız.

bigPara.com