BORYAD üyelerini Almanya kapısından çevirdiler

Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan ile beraberindeki üyeler, BORYAD'ın Avrupa Birliği (AB) Yatırımcılar Federasyonu üyeliğinin oylanacağı toplantıya katılmak için gittikleri Almanya'dan, vizelerinin 4 gün sonra başlayacağı gerekçesiyle havaalanından geri gönderildi. Türk büyükelçiliğinin girişimleri de herhangi bir sonuç vermedi.


BORYAD Başkanı Ali Bahçuvan, AB Yatırımcılar Federasyonu'nda fahri üye olarak yer aldıklarını ve yaptıkları başvuru sonucu, tam üye olabilmeleri için Federasyonun AB üyesi olmayan ülkeleri üyeliğe kabul etmeyen tüzüğünü değiştirme kararı aldığını belirtti.

Kendilerinin de bu nedenle Almanya'nın Wiesbaden kentinde yapılacak toplantıya davet edildiklerini ve vizelerini alarak 5 Aralık 2010 tarihinde Türkiye 'den Frankfurt havaalanına gittiklerini anlatan Bahçuvan, burada vizelerinin 9 Aralık'ta başladığı gerekçesiyle polis tarafından durdurulduklarını kaydetti.

Türk Büyükelçiliğinin girişimlerinin de Alman bürokrasisini kıramadığını dile getiren Bahçuvan, “5 saatlik bekleme süresinin ardından pasaport polisi bir arkadaş, nezaketiyle ve bu olanlardan büyük üzüntü duyduğunu belirterek bizi uçağa kadar getirdi ve ülkemize geri döndük” dedi.

Bahçuvan, BORYAD'ın, katılamadıkları toplantıda, tüzük değişikliğiyle AB Yatırımcılar Federasyonu'nun tam üyeliğine kabul edildiğini bildirerek, “Bizi tam üyeliğe kabul eden tüm dostlarımıza teşekkür etmek istiyorum. İnsanların herhangi bir nedenle sınıflara ayrıldığı bir dünya yapısına karşı duran herkese...” ifadesini kullandı.

“SİZ GELEMEZSENİZ BİZ GELİRİZ”
Aradan bir hafta geçmeden AB Yatırımcılar Federasyonu'ndan bir mektup aldıklarını bildiren Bahçuvan, “(Siz gelemezseniz, biz geliriz, her sene Brüksel'de yapılan genel kurulu bu sene İstanbul 'da yapabiliriz isterseniz) diyorlardı. Biz de bunu memnuniyetle kabul ettik. Bu sene genel kurulu ülkemizde yapacağız” dedi.
Ali Bahçuvan, vize konusunda Türkiye'ye çıkarılan zorlukların, AB Komisyonu ve AB Parlamentosu gündemine taşınacağını vurgulayarak, bu konuda tüm sivil toplum kuruluşları aynı duyarlılığı gösterirse, vizesiz Avrupa'nın çok yakında gerçekleşebileceğini kaydetti. (aa)

bigPara.com