BORYAD'dan devir davası

Borsa Yatırımcılar Derneği (BORYAD), Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Turkcell İletişim'in yüzde 13.22 hissesinin Rus Alfa Telecom'a devir işlemini...

İSTANBUL - Borsa Yatırımcılar Derneği (BORYAD), Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) Turkcell İletişim'in yüzde 13.22 hissesinin Rus Alfa Telecom'a devir işlemini çağrıdan muaf tutan kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması için dün dava açtığını açıkladı. SPK ekim ayında, Alfa Telecom'un çağrı muafiyeti başvurusunu 'şartlı' onaylamıştı.
BORYAD Başkanı Ali Bahçuvan'ın açıklamasında, artan sermaye akışı çerçevesinde borsada pek çok şirket satın alması ve birleşmeler yaşandığını hatırlatarak, şöyle denildi: "Borsadaki azınlık ortaklarının birleşme ve satın almalar sonucunda mağdur duruma düşmemesi için tedbir almak gerekliliği doğmuştur. Bu kapsamda değerlendirdiğimiz Turkcell İletişim hisselerinin Alfa'ya devri, SPK tarafından çağrıdan muaf tutulmuştur. Bunun üzerine derneğimiz, kararın iptali ve yürütmenin durdurulması için Ankara 4. İdare Mahkemesinde dava açmıştır."